Koji se običaji vezuju za prosidbu i veridbu?

Tradicija darivanja zaručničkog prstena i samog čina prosidbe i veridbe beleži se od davnina. Iako se menjao način na koji se to obavlja jedna stvar ostala je ista, a to je simbolika. Simbolički značaj koji se odnosi na obeležavanja počekta nečeg novog u ljubavnom životu i stavljanje znaka uzvika na emotivnu vezu koja će prerasti u nešto novo i još lepše.

Koji se običaji vezuju za prosidbu i veridbu?
FOTO: Pixels.com

Tokom vremena neke stvari u vezi sa običijom i tradicijom menjali su se, neke su se ustalile i danas se koriste, dok su neke potpuno nestale. Ti običaji razlikovali su se i u zavisnosti od dela naše zemlje, gde je svako podržavao verovanja svojih predaka. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

U  nastavku teksta pročitajte koji se to običaje provlače kada su prosidba i veridba u pitanju, nekada i sad.

Prvi zabeleženi običaji

Prvi najstariji događaj koji je zabeležen i o kojem postoje istorijski dokazi a da je najsličniji onome što danas zovemo veridbom datira iz drevnog Egipta, odakle su ga preuzeli Grci, ali se ipak može reći da se prvi pouzdani tragovi mogu naći još kod starih Rimljana.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Ono što se u tim spisima nalazi, a i danas je aktuelno jeste zaručnički prsten.

On je bio poklanjanjan devojci, izabranici od strane muškaraca i ako ga ona prihvati to je predstavljajalo neku vrstu ugovora između ljubavnog para i zakletvu za večnu ljubav i vernost.

Darivanje zaručničkog prstena i gde ga treba nositi

Kao što je već viđeno tradicija da se zaručnički prsten daruje budućoj mladi kao pristanak i sigurnost kada je u pitanju dalji zajednički život i brak ostalo je skoro pa nepromenjen kroz istoriju.

Samo što se danas dešava prvo prosidba u nekoj intimnijoj atmosferi, a kasnije se dešava veridba u prisustvu članova šire porodice. Dok je ranije bio običaj da budući mladoženja dolazi sa najužim članovima porodice u kuću buduće mlade kako bi od njenog oca u prisustvu svih tih svedoka tražio njenu ruku.

Prema drevnim verovatnjima smatra se da zaru prsten treba nositi na domalom prstu leve ruke jer se verovalo da baš tu prolazi ,,vena ljubavi“ koja ide dikretno do srca, ali se može nositi i na domalom prstu desne ruke jer se smatra da tako čuva mesto burmi.

Organizovanje veridbe u mladinom domu

To je nešto što se delilimično očuvalo kroz vreme i običaj je bio da mladoženja krene sa proscima i najbližom rodbinom ka mladinom domu, a dešavalo se u nekim krajevima zemlje da se za njima prospe voda ili pak da se puca ispred zaključanih mladinih vrata.

Još jedan od zabeleženih običaja vezanih za ovaj trenutak vezuje se za bacanje biljke čičak koja se zalepi za mladićevo odelo i koja simbolizuje da će se on čvrsto držati braka.

Mladina porodica organizuje ručak ili večeru kako bi ugostila prosca i njegove pratioce.

Običaj je i da svekar i svekrva daruju buduću mladu tog dana u znak zvahvalnosti i dobrodošlice u porodicu.

Zanimljive činjenice

Godinama unazad beleženi podaci pokazuju da je najpopularniji mesec za obvljanje i objavljivanje prosidbe i veridbe decembar mesec, pretpostavlja se zbog prazničnog perioda.

U proseku muškarcima je potrebno oko tri meseca da odaberu idealana verenički prsten, neki statistički podaci govore da je čak 60% žena uključno u biranje istog.

Danas se verenički prsten može naći u skoro svim zlatarama i radnjama koje bave prodajom nakita, najčešće je reč o onim koji su napavljeni od žutog ili belog zlata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA