Sagovornica „Blica" kaže i da je Milinković bio jedan od najboljih diplomata koje je Srbija imala, da je bio omiljen u krugovima OEBS i NATO. Takođe tvrdi da je poznavao mnoge uticajne ljude na koje je lično mogao da utiče i tako donese korist Srbiji. Na pitanje kako neko ko mu je tako blizak, objašnjava Milinkovićevu odluku, vidno utučena, ona kaže:
- Bio je genije, a u glavama genija se možda nekad nešto čudno dogodi.Milinkovićevu suprugu Sanju, koja je takođe diplomata u MSP, vest o tragediji sačekala je u Dablinu gde je službeno otputovala.
- Milinkovići imaju sedamnaestogodišnjeg sina koji se školuje u jednom internatu u Beču. Sanja je odmah otputovala kod njega kako bi mladić strašnu vest čuo od nje, a ne iz medija - kaže naš izvor. Posle toga oni su otputovali u Brisel.
Iz Ministarstva spoljnih poslova juče je stiglo kratko saopštenje u kojem se kaže da je srpski ambasador pri NATO tragično preminuo. U saopštenju se navodi da će Milinković ostati u sećanju svojih kolega kao vrstan diplomata, svestrani intelektualac i plemenit čovek. Ognjen Pribićević, bivši ambasador Srbije u Nemačkoj, ističe da je Milinković bio „apsolutno briljantan i kao čovek i kao ambasador i kao intelektualac. Jeleni Milić iz Centra za evroatlantske studije u sećanju ostaje Milinkovićeva sposobnost da sagleda širu sliku.
- Uvek se trudio da je sagleda i da u skladu s njom radi za Srbiju. Svojim radom je državu predstavljao na najprofesionalniji način - kaže ona. Iz briselskog tužilaštva je potvrđeno da je ambasador Srbije pri NATO Branislav Milinković izvršio samoubistvo i da tim povodom nisu planirane dalje istrage. „To jeste bilo samoubistvo", izjavila je Ajn van Vimersk iz kancelarije briselskog tužioca.
Prebacivanje posmrtnih ostataka u zemlju regulisano je konzularnom praksom. Telo Milinkovića biće prebačeno u zemlju po okončanju procedure koja ne bi trebalo da traje više od pet dana.
„Suicid se ne dešava odjednom"
Veoma je retko da se neko na samoubistvo odluči u trenutku, iznenada. Ideja za suicidom ne nastaje preko noći. Čak i ako se dogodi, to je onda karakteristično za mlade ljude koji nekog hoće da zadive na taj način - kaže za „Blic" psihijatar iz Specijalne bolnice „Dr Laza Lazarević" Ljiljana Simić. Ona navodi da ljudi duže razmišljaju o samoubistvu, razrađuju ideju i način i tek onda uđu u realizaciju. Prisutna je uvek, kako kaže, i duševna podloga.
- Iznenadno samoubistvo se događa kada neko sazna neku strašnu vest - o svojoj bolesti ili bolesti bliske osobe, kao i gubitku nekoga dragog. Tamo gde postoji sklad i harmonija, gde je osoba intelektualno superiorna, ovakve stvari gotovo se i ne dešavaju - navodi naša sagovornica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.