Evropski komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton opisao je planove kao "istorijske" navodeći da su postavljene jasne regulative za upotrebu vještačke inteligencije, prenosi britanski "Bi-Bi-Si". TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Prema njegovim riječima, prijedlozi su više kao lista uputstava i lansirna rampa za nove kompanije i istraživače u trci za upotrebu vještačke inteligencije.
Predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen naglasila je da će prijedlozi zakona o upotrebi vještačke inteligencije pomoći u razvju tehnologije koja neće ugrožavati bezbjednost i prava ljudi.
Pregovarači su nakon razgovora koji su trajali 36 sati postigli saglasnost oko vještačke inteligencije u sistemima poput "Čet GT" i prepoznavanja lica. Kompjuterski programi poput "ČetGPT" i "DALL-E" su primjeri takozvanog stvaralaštva vještačke inteligencije.
Historic!
— Thierry Breton (@ThierryBreton) December 8, 2023
The EU becomes the very first continent to set clear rules for the use of AI 🇪🇺
The #AIAct is much more than a rulebook — it's a launchpad for EU startups and researchers to lead the global AI race.
The best is yet to come! 👍 pic.twitter.com/W9rths31MU
"ČetGPT" može da učestvuje u tekstualnim razgovorima na internetu sa ljudima dok drugi programi vještačke inteligencije poput "DALL-E" može da formira slike, sadržaje i prikaze za koje bi mogli pomisliti da su dijelo čovjeka.
Poslanici Evropskog parlamenta glasaće početkom godine o prijedlozima za vještačku inteligenciju, ali nijedna od regulativa neće stupiti na snagu do najmanje 2025. godine.
Među prijedlozima regulativa su, između ostalog, bezbjednosna ograničenja upotrebe vještačke inteligencije unutar EU i granice prilagođavanja sistema u agencijama za sprovođenje zakona.
Amerika, Britanija i Kina, takođe ubrzano rade na uvođenju sopstvenih regulativa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.