Kako vam može pomoći kasko osiguranje?

Za razliku od obaveznog osiguranja od autoodgovornosti koje vas štiti od posljedica tuđih grešaka, kasko osiguranje pokriva štetu kada ste vi krivi ili kada nije moguće utvrditi krivca.

Kako vam može pomoći kasko osiguranje?
FOTO: Pixels.com

Na ovaj način pokrivate gotovo sve moguće situacije kada dođe do oštećenja vozila, tako da ne morate brinuti o direktnom pokrivanju štete, već to obavljate kroz plaćanje polise kasko osiguranja. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

U nastavku saznajte više o tome šta kasko osiguranje pokriva, koje vrste kasko osiguranja postoje, šta je bonus i malus sistem, koliko kasko osiguranje traje i u kojim slučajevima se kasko osiguranje neće aktivirati.

Šta pokriva kasko osiguranje?

Pokriće kasko osiguranja se delimično razlikuje u zavisnoti od osiguravajuće kuće, kao i od toga koju vrstu osiguranja ste uzeli. Međutim, postoje određene uobičajene situacije koje su najčešće pokrivene u slučaju kasko osiguranja.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Puno kasko osiguranje sa krađom uključuje:

● Zaštitu od požara i udara groma

Osiguranje od šteta izazvanih elementarnim nepogodama poput snježnih lavina i grada

Pokrivanje šteta koje nastanu u sudaru sa životinjama

● Osiguranje stakla na vozilu

Zaštita od poplava, bujica i visokih voda

● Pokriće šteta nastalih uslijed vandalizma, zlonamjernih postupaka, kao i tokom manifestacija ili demonstracija

● Osiguranje šteta na parkingu

● Pokrivanje šteta u saobraćajnim nesrećama, uključujući one za koje je vozač sam odgovoran

● Zaštita od posljedica zemljotresa

● Osiguranje od krađe vozila.

Puno kasko osiguranje bez krađe obuhvata iste uslove kao i puno kasko osiguranje sa krađom, ali bez pokrića za krađu vozila.

Djelimično kasko osiguranje pruža osnovnu zaštitu i uključuje:

● Osiguranje od požara, eksplozija i udara groma.

● Zaštitu od elementarnih nepogoda uključujući snježne lavine i grad.

● Pokrivanje šteta uzrokovanih sudarima sa divljači.

● Osiguranje stakla na vozilu.

Šta je bonus i malus sistem?

Bonus-malus sistem je metoda koja se primjenjuje u auto-osiguranju kako bi se prilagodila cijena polise na osnovu istorije ponašanja vozača u saobraćaju. Ukoliko vozilo nije bilo uključeno u saobraćajne nezgode i nije bilo prijavljenih materijalnih šteta u toku prethodne godine, vozač dobija bonus, odnosno popust na cijenu osiguranja. S druge strane, ukoliko vozač prouzrokuje štetu, primeniće se malus, što znači da će cijena osiguranja biti povećana.

Sistem je dizajniran da nagradi odgovorne vozače i kazni one koji prave štetu, čime se podstiče opreznija vožnja. Prilikom obnove registracije vozila, osiguravajuća kuća uzima u obzir ovaj sistem kako bi odredila novu premiju osiguranja.

Osim bonus-malus sistema, postoje i drugi popusti koji mogu smanjiti cijenu osiguranja, kao što su dugotrajno osiguranje bez šteta, veći broj osiguranih vozila pod istim vlasnikom, iskustvo u vožnji, i postojanje dodatnih sigurnosnih mehanizama na vozilu. Popusti mogu biti znatni, u nekim slučajevima čak do 50% originalne cijene osiguranja, u zavisnosti od politike osiguravajuće kuće.

Vozači se ohrabruju da ostanu savesni i oprezni kako bi maksimalno iskoristili moguće finansijske benefite.

Koliko traje kasko osiguranje?

Kasko osiguranje varira ne samo u pogledu toga šta pokriva i gdje važi, već i u trajanju pokrića, koje može biti kratkoročno ili dugoročno. Svaka vrsta ima svoje specifičnosti koje odgovaraju različitim potrebama vozača.

Kratkoročno kasko osiguranje obično traje do jedne godine. Ovo je idealna opcija za one koji znaju da neće koristiti svoje vozilo duže od tog perioda, kao što su ljudi koji privremeno borave u drugoj zemlji ili oni koji koriste sezonska vozila poput kabrioleta ili motocikala tokom ljetnjih mjeseci.

Sa druge strane, dugoročno kasko osiguranje nudi pokriće za period duži od jedne godine, često sa mogućnošću produženja na nekoliko godina. Ova opcija je pogodna za vlasnike novih ili skupocjenih vozila koji žele duži period zaštite i stabilnost u pogledu osiguranja.

Osiguravajuća obaveza započinje tačno u ponoć na datum koji je označen kao početak važenja ugovora. Osiguranje završava na datum isteka koji je definisan u ugovoru, osim u slučajevima kada osiguranik pokuša zloupotrebiti polisu prijavljivanjem lažne štete, što može dovesti do ranijeg prekida obaveza osiguravača.

Dodatno, moderni trendovi u kasko osiguranju pokazuju da osiguravajuće kuće sve češće nude prilagođene pakete koji mogu uključivati dodatke poput asistencije na putu, zamjene vozila u slučaju nezgode, kao i fleksibilnije opcije za plaćanje premije. Takvi dodaci čine kasko osiguranje privlačnijim i funkcionalnijim, pružajući korisnicima dodatnu vrijednost i mir.

U kojim slučajevima se kasko osiguranje neće aktivirati?

Postoje određene situacije kada kasko osiguranje neće pokriti štetu na vozilu. To su obično slučajevi kada šteta nastaje pod okolnostima koje su izričito isključene iz polise osiguranja. Evo nekoliko primjera kada se kasko osiguranje obično neće aktivirati:

Vožnja pod uticajem alkohola ili droga: Ako je vozač bio pod uticajem alkohola ili droga u trenutku nesreće, osiguravajuća kuća obično odbija pokrivanje štete.

Namjerna šteta: Ako vozač namjerno ošteti vozilo, kasko osiguranje neće pokriti te troškove.

Nelegalne aktivnosti: Štete koje nastanu dok vozač učestvuje u nelegalnim aktivnostima, poput ilegalnih trka ili vožnje bez važeće vozačke dozvole, neće biti pokrivene.

Prirodne katastrofe: U nekim slučajevima, štete prouzrokovane određenim tipovima prirodnih katastrofa kao što su zemljotresi ili erupcije mogu biti isključene, osim ako nije kupljeno specifično dodatno pokriće.

Sada kada ste saznali više o kasko osiguranju, vjerujemo da vam se savesna i dugogodišnja vožnja bez incidenata i sa kasko osiguranjem čini kao savršena opcija. Pohitajte u obližnju osiguravajuću kuću i na vrijeme se osigurajte. Pratite naš sajt za još korisnih tekstova!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA