Do čega dovodi posesivnost u partnerskim odnosima

Posesivnost je određeno ponašanje i splet misli i osećanja, a njima se iskazuje strah od gubitka voljene osobe. To je potreba jednog partnera da za sebe veže drugog partnera, a sve to proističe iz straha, nesigurnosti i određenog nepoverenja.

Do čega dovodi posesivnost u partnerskim odnosima
FOTO: Pixels.com

U partnerskim odnosima, kao i u drugim odnosima može biti dobronamerna i zloćudna. Dobronamerna posesivnost se sreće kod osoba koje u ranom detinjstvu nisu dobijale potrebnu pažnju i ljubav. Zato su takve osobe često nesigurne, i stalno im je u mislima da će biti odbačeni, prevareni ili ostavljeni. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Druga vrsta, zloćudna posesivnost vezuje se za poremećaj ličnosti, a partner želi da ima apsolutnu kontrolu nad svim situacijama u životu svoje voljene osobe. Želi da utiče sa kim se ta osoba viđa, i uopšte sa kim dolazi u kontakt, kao i na njeno oblačenje i celokupno ponašanje. Mišljenja stručnjaka su podeljena, pa jedni smatraju da je posesivnost nasledna, dok drugi smatraju da je ona vremenom stečeno ponašanje.

Pojava većih i ozbiljnijih problema

Ako se ne radi na promeni i pojedinac ne shvati da je posesivnost nepotrebna, vremenom može doći do mnogo ozbiljnijih problema, koje će se loše odraziti po partnerski odnos. Ovo stanje može dovesti do destruktivnih ponašanja, ljubomore, uhođenja voljene osobe, upadanja u paranoju, ali i do psihičkog ili fizičkog zlostavljanja partnera. Zato je jako važno prepoznati simptome i znake posesivnosti kako bi se ona na vreme zaustavila i kako bi se uspostavio harmoničan odnos sa partnerom. Poverenje mora biti obostrano u jednoj vezi, da partneri znaju da pored sebe imaju pouzdanu osobu, kao i osobu na koju mogu računati.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Ljubomora kao normalna emocija ljudi

Pojmovi ljubomore i posesivnosti se često poistovećuju, ali oni svakako nisu isti. Ljubomora se pojavljuje kao odgovor na neku opasnost koja se pojavljuje u partenrskim odnosima. Gotovo da ne postoji osoba koja nekada nije osetila ljubomoru u životu, pa se ona smatra normalnim osećanjem, a ne poremećajem. Sa druge strane, posesivnost vodi u anksioznost i u panične napade.

Partner u svemu vidi određenu opasnost, i nerealno razmišlja da će biti prevaren ili ostavljen i tako u krug. Zato je ovo veoma štetna emocija, koja može ugroziti i narušiti fizičko ali u većoj meri psihičko zdravlje kod oba partnera. Rešenje postoji, samo je jako važno prepoznati ovo stanje, i prepustiti se stručnim licima. Online psihoterapija ili klasična terapija će vam pomoći da prevaziđete ovu emociju i da radite na uspostavljanju normalnih partnerskih odnosa.

Znaci koji ukazuju na posesivnost

Osobe koje odluče da se prepuste stručnjacima i da krenu sa procesom izlečenja, moraju da budu svesne simptoma koje ova emocija sa sobom nosi. Online psihoterapija može biti pogodna za sve koji žele da iz udobnosti svog doma reše problem koji ih vodi u sve lošije odnose sa voljenom osobom. To je prosto jače od njih, svesni su da imaju problem i žele da ga prevaziđu, pa smatraju da je online psihoterapija idealan izbor. Ove osobe su preterano sumnjičave, prate partnera, proveravaju ga preko celog dana gde je i šta radi, ali i ispituju o njegovim aktivnostima. Veoma često preturaju po ličnim stvarima partnera, najčešće po njegovom telefonu, kako bi otkrili prevaru. Oni su takođe manipulatori i igraju psihološke igre sa partnerom, pa voljena osoba ograničava svoju slobodu zbog posesivnog partnera. Nekada su agresivni, ponašaju se nepredvidivo, a nekada i često menjaju raspoloženje.

Odvojite vreme za druge

Kada su dve osobe u emotivnoj vezi, logično je da žele da provode većinu vremena sa svojim partnerom. Osobe koje pate od posesivnosti zahtevaće od voljene osobe da svo svoje slobodno vreme ta osoba provodi sa njima. Razumljivo je da donekle svako ima potrebu za nežnošću i pažnjom, ali ne treba nikada preterivati. Morate imati vremena i za ostale ljude u vašim životima, kao što su porodica i prijatelji. Kada se jedan od partnera trudi da vam ograniči viđanje sa ljudima u vašem okruženju, onda je reč o posesivnoj osobi. Ukoliko na vreme prepoznate to ponašanje i njegove namere, pre ćete tome stati na put, inače će stradati vaše zdravlje.

Ovde nije reč samo o vašoj psihi, odnosno psihičkom zdravlju, već i o fizičkom zdravlju. Partner koji je posesivan mora postati svestan da ima problem, ali i drugi partner u vezi mora raščistiti sa sobom da za takvo ponašanje nisu on ili ona krivi, bez obzira da li se radi o anksioznosti ili nekoj vrsti nesigurnosti. Nikada ne treba da dozvolite da vas neko maltretira, ograničava vaše kretanje i slobodu, odnosno da vas zlostavlja na više načina. Porazgovarajte otvoreno sa voljenom osobom, i pokušajte da pronađete najbolje rešenje problema.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA