Kako stati na kraj isplati plata u kovertama? Ekonomisti dali prijedlog, iz Unije poslodavaca se ne bune, država na potezu

Na isplati dijela plate u kovertama, poslodavci u Srpskoj uštede oko 138 miliona KM, a njihova ukupna dobit je lani iznosila najmanje 3,5 milijarde KM.

Kako stati na kraj isplati plata u kovertama? Ekonomisti dali prijedlog, iz Unije poslodavaca se ne bune, država na potezu
FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Ove podatke su saopštili iz Saveza sindikata Srpske, naglasivši da veliki broj poslodavaca u realnom sektoru čak i radnike sa srednjom, pa i visokom stručnom spremom, prijavljuju i isplaćuju im platu koja je jednaka ili neznatno veća od najniže plate, a razliku isplaćuju u koverti. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Zato su iz ovog saveza predložili novi sistem obračuna plata, po kojem bi samo NK radnici, oko 12.000 njih, mogli da budu na minimalcu. To bi, tvrde, dovelo do prevođenja značajnog dijela poslovanja iz nelegalnih u legalne tokove, odnosno smanjenja sive ekonomije.

Međutim, dok ovaj sistem ne zaživi, ekonomisti smatraju da bi država mogla da odreaguje, tako što bi dio dividente koji se podiže u kešu, a koji završava upravo u kovertama, bio oporezovan.

Podsjetimo, iz Vlade Srpske su prije par godina saopštili da bi Srpska mogla da uvede porez na dividendu.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Po tom pitanju se, međutim, do danas nije ništa promijenilo.

I u Programu ekonomskih reformi 2024. – 2026, navodi se da je, s ciljem smanjenja sive ekonomije, u planu oporezivanje dividende izmjenom Zakona o porezu na dohodak.

Profesor ekonomije Milenko Stanić kaže da je jasno da veliki broj poslodavaca iz realnog sektora isplaćuje dio plate u gotovini, podizanjem dijela dobiti.

– Inicijativa sindikata da se odrede koeficijenti prema stručnoj spremi, dosta je razumna. Posebno u uslovima visokog nivoa isplata plata iz dobiti, odnosno u uslovima visokog nivoa sive ekonomije. Takođe, evidentno je da je podizanje najniže cijene rada početkom ove godine dovelo do povećanja broja zaposlenih koji se prevode na najnižu platu. Takođe, neprihvatljivo je da su na minimalcu i radnici sa srednjom i visokom stručnom spremom – kaže za Srpskainfo Stanić.

Dodaje da isplatom plata “na ruke” poslodavci izbjegavaju plaćanje dobrog dijela poreza i doprinosa, koji su mnogo viši od poreza na dobit.

– Zato treba otvoriti i pitanje u vezi sa podizanjem dividende, koja se koristi za isplatu plata u kešu. Podsjetio bih da odranije imamo podsticaje Vlade za dio dobiti koja ide u investiranje, i to svakako treba nastaviti. Međutim, dio koji poslodavci isplaćuju za plate u koverti, treba biti obuhvaćen nekom novom vrstom oporezivanja. Treba uvesti znatno veće poreze. Tačnije, oporezovan bi bio samo onaj dio dividende koji ide za podršku sivoj ekonomiji – poručuje Stanić.

I ekonomista Slaviša Raković smatra da bi bilo opravdano oporezovati dio dividente koji se diže i koji se koristi za isplatu plata „na ruke“.

– Podaci o dobiti preduzeća govore da ima prostora da država to zahtijeva. Porez na dobit je 10 odsto, a dio dividente koji se podiže mogao bi da bude oporezovan sa još toliko, što bi bilo destimulativno za nastavak prakse isplate plate u kovertama. I ranije je bilo priča o tome, a vrijeme je da se to uradi – naglašava za Srpskainfo Raković.

Iz Unije udruženja poslodavaca RS potvrđuju da su podaci APIF pokazali da je ukupna dobit preduzeća lane bila 3,5 milijardi KM.

Međutim, kako kaže predsjednik ove unije Zoran Škrebić, neophodno je utvrditi koja je struktura te dobiti, odnosno, u kojim je granama došlo do visokih stopa prinosa u odnosu na ukupni prihod.

– Tek na osnovu toga bi se moglo znati kojim instrumentima, eventuelno, djelovati na one firme koje ostvaruju ekstra dobit, odnosno koje imaju prinos na ukupan kapital više od 40 odsto – ističe za Srpskainfo Škrebić.

Podsjeća da pomenuta unija već godinama insistira na smanjenju sive zone.

– Prihvatamo da postoji dio poslodavaca koji koriste sivu zonu, odnosno isplaćuju plate u koverti i mi smo energično protiv toga. Međutim, dobar dio poslodavaca to ne radi – kaže Škrebić i dodaje da je Unija u prethodnim prijedlozima za program ekonomskih reformi tretirala i ovo pitanje.

– Tačno je da je podizenje dijela dividente izvor sive zone i isplate plata „na ruke“. Način da se to riješi, jeste da se smanjuje oporezivanje rada, a  povećava oporezivanje dizanje novca, odnosno dividende. Na taj način bi se približilo opterećenje na neto platu i porez na dividendu – poručuje Škrebić.

Iz Saveza sindikata RS više puta su poručili da u dobiti koju ostvaruju poslodavci, vide rezervu iz koje bi se mogle povećati plate. Poručuju da je ta dobit iz godine u godinu sve veća, te da povećanje plata ne bi ugrozilo poslovanje preduzeća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

23°

Umjereno oblačno
  • 17:00

    Kiša
    23°C
  • 20:00

    Umjereno oblačno
    21°C
  • 23:00

    Umjereno oblačno
    17°C
Umjereno oblačno
Vodostaji rijeka u Semberiji
Drina Radalj

31 cm

Promjena: 0cm

Sava Jamena

465 cm

Promjena: 0cm

Podaci ažurirani: 20. Sep 2024. 15:00

BDBOX oglasi SVI OGLASI