Mesić je u opširnom intervjuu za portal hrvatskog nedjeljnika Novosti govorio o obilježavanju Dana pobjede protiv fašizma u Hrvatskoj i Evropi, kao i o nedavnoj godišnjici obilježavanja proboja logoraša u Jasenovcu, kojoj je prisustvovao, prenosi Glas. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Smatra da je "jasenovačka komemoracija pretvorena u jednu pristojnu literarnu, odnosno religioznu manifestaciju gde se podsjeća i na one koji su činili zločine, kao i na njihove nevine žrtve.
- I to je to. Ne vidim ulogu države, osim što je dozvolila da se na takav način obilježava najveća tragedija na našim prostorima, i to od samog formiranja muzeja kad su iz muzejske zbirke izbacili maljeve i noževe kojima su ubijane žrtve. Tadašnji autori taj su svoj postupak objašnjavali riječima kako navodno nije dobro da mala deca vide tu brutalnost ubijanja, te užase - naveo je.
Mladi su, ističe, na taj način ostali uskraćeni za okrutnu istinu naših predaka i zato danas uzvikuju ustaški pozdrav.
- Mladi moraju znati tu strašnu istinu koja se dogodila u Jasenovcu kako se nikad više takvo ljudsko zlo ne bi dogodilo. Mladi moraju znati da u NDH nije postojao samo jedan koncentracioni logor, Jasenovac, nego je postojalo i Jadovno, koji čak nije bio logor okružen žicom, već čisto gubilište, postojali su dječji logor Sisak, Jastrebarsko, logor Danica, Stara Gradiška... - ukazao je Mesić.
Ističe da pokušaji izjednačavanja i dovođenja u bliski kontekst Blajburga i Jasenovca, pravljenja Blajburga najvećom tragedijom hrvatskog naroda je "čista, besramna revizija".
- U Blajiburgu je poginulo samo 13 zločinačkih, neprijateljskih vojnika koji su krenuli u proboj jer su znali da će odgovarati za svoje krvave zločine. Blajburg je bio samo kapitulacija kvislinške vojske koja je bila na strani fašizma s najvećim opterećenjima brutalnih, ratnih, ustaških zločina koje ljudski um teško može pojmiti, pri čemu svakako ne negiram zločine osvete, pa i masovne, kakvih je bilo praktično u svim do tada okupiranim zemljama Evrope - naveo je Mesić.
Istakao je da u službenom protokolu u Jasenovcu, pa čak ni u izjavama političkih zvaničnika novinarima, nije spomenut Holokaust, a kamoli genocid na Srbima, ocenivši da je "službena politika dobro razvila negaciju genocida nad Srbima".
- Nespominjanje Holokausta i genocida nad Srbima ne smeta samo onima koji promovišu neoustašku politiku. Samo slijepac može negirati genocid nad Srbima. Ako je bilo organizovano nekoliko koncentracionih logora, ako su poubijana cijela sela, očišćeni cijeli prostori i ako to nije genocid, uz to kad doglavnik ustaškog pokreta Mile Budak iznese politički dekret: "trećinu pobiti, trećinu raseliti, trećinu prekrstiti", ako to nije genocid, ne znam šta je - izričit je Mesić.
Na pitanje da li je trebalo ukinuti službene govore u Jasenovcu, Mesić odgovara odrečno.
- Službeni govori nisu se smjeli ukidati. U Jasenovcu, ispred Kamenog cvijeta, u toj zlokobnoj i mučnoj tišini, mora se znati, mora se glasno izreći koja je to ideološka orijentacija današnje države. Jesu li ustaše ipak bili dobri momci? Ili ipak nisu? Koji su narodi i zašto stradali u Jasenovcu? Službeni govori u Jasenovcu bili bi odraz naše kulture sjećanja, suočavanja nas sa samima sobom, našeg civilizacijskog puta - kategoričan je.
Smatra da nakon polaganja vijenca, predstavnici države moraju svojim riječima pokazati gde je Hrvatska kao društvo danas, pogotovo s obzirom na današnje opasne društvene pojave neoustaštva kad se mladi ne libe splitskim ulicama koračati s pozivanjem i dozivanjem Hitlerovih saveznika "ajmo, ustaše" ili u Imotskom glasno, masovno uzvikivati ustaški pozdrav!
- Moramo priznati da su neoustaške pojave u društvu otišle izvan svih kontrola. I ne znam dokle će to ići. Jer ne vidim gde je i ko je ta brana. Pola miliona politički nepismenih Hrvata na koncertu proustaškog pjevača (Marka Perkovića Tompsona) dovoljno govori - konstatuje Mesić.
Podsjeća da se granice Hrvatske nisu mijenjale ni jedan milimetar i da ono što su oslobodili partizani, to su „hrvatski branitelji u posljednjem ratu zadržali“.
- Ne znam šta su branitelji branili i obranili više od partizana da se negira uloga partizana u stvaranju današnje Hrvatske. Međutim, kada hrvatske vlasti u rijetkim situacijama baš nešto moraju reći o užasima Drugog svjetskog rata, kao za službeni Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta, uglavnom se priča o užasima u nemačkom koncentracionom logoru Aušvic. Radije govorimo o tuđim zločinima, nego što se suočavamo sa svojim, s Jasenovcem- istakao je on.
Mesić kaže da su i njemački logori bili gubilišta, ali nije se umiralo na isti način.
- U Aušvicu je bilo industrijsko ubijanje ljudi, a u Jasenovcu najbrutalniji način ubijanja – maljevima, noževima. Iznad koncentracionog logora u Jasenovcu pisalo je: 'red, rad i stega' i ljudi su mislili da će tu raditi, zaista su se nadali da će biti spašeni jer su ubijani i po svojim selima, po dolasku, na putu do Jasenovca – naglašava on.
Kritikovao je aktuelnu Vladu premijera Andreja Plenkovića, jer ni simbolično nije dala doprinos značajnoj godišnjici i na taj način se suprotstavi negiranju antifašizma od hrvatske desnice.
Na konstataciju da su usamljeni i rijetki političari kao što je on, koji su jasni u kritici društvenog trenutka u Hrvatskom, Mesić kaže da zna da ovaj razgovor ne odiše optimizmom, ali da smatra da nema pravo da širi optimizam bez temelja.
- Sadašnja neoustaška atmosfera ide na adresu svakog ministra, a posebno na čast premijeru. Za 80. godišnjicu poraza fašizma, morali smo imati izgrađen i prezentovan jasan stav Vlade, da državna vlast bude nosilac te velike godišnjice kao što je nosilac obilježavanja 30 godina od kraja Domovinskog rata -kaže Mesić.
Mesić ističe da su narodnooslobodilačkom borbom i partizanskim pobjedama Hrvatska se konačno uključila u svjetsku istoriju, prvi put Hrvati su bili među najvećim silama, nosiocima najpozitivnije svjetske istorije, pobjede i mi to ne obilježavamo.
- Sramota! - kaže Mesić i ističe da je Plenkovićev grijeh prihvatanje dvostruke konotacije ustaškog pozdrava.
Podsjeća da kao najveći kritičar prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana tvrdi da Tuđman nikad nije rekao da ustaški pozdrav "za dom spremni" ikad može biti prihvatljiv.
- Danas se izvlače zaključci koji jednostavno ne postoje. Da se ploča s ustaškim pozdravom stavi u Jasenovac ili tamo gdje je premještana, u Novsku, u kraju koji je pretrpio ustaški pokolj je gnusno. Jako dobro znamo istoriju HOS-a, nazvanih Hrvatske odbrambene snage po uzoru na ustaške Hrvatske oružane snage koje je Ante Pavelić osnovao 1944. od ostataka ustaških i domobranskih snaga koje nisu prešle na partizansku stranu. HOS je bio privatna vojska, vojska jedne stranke - jasan je Mesić u intervjuu za portal hrvatskog nedeljnika Novosti.
Na pitanje da li je onda današnja službena politika Hrvatske, koja toleriše i veliča HOS-ovce čak agresivnija nego Tuđmanova, Mesić odgovara potvrdno.
- Nestvarno, ali jeste. Uvijek polazim od toga da nema čovjeka bez mrlja u biografiji, pa tako imam i ja – bio sam u HDZ-u. Tih ratnih godina, u vladi Franje Gregurića bio je ministar Bosiljko Mišetić koji je govorio da djeca još u vrtiću moraju učiti da mrze Srbe. Najveći promašaj hrvatskog društva je razvoj generacija koje danas po stadionima, ulicama, trgovima, koncertima uzvikuju ustaški pozdrav "za dom spremni", generacije koje su prošle kroz školstvo koje je ideološki zakazalo, a za što su odgovorne same hrvatske vlasti - naveo je Mesić.
Upitan da li je onda današnja Hrvatska antifašistička kao što u ustavu piše, Mesić kaže:
- Jeste, ona je antifašistička s grubim kršenjem antifašističkog opredjeljenja. To, nažalost, uzima maha...".
Podsjetivši na iskustvo koje je stekao, Mesić ističe da današnji političari daju tek toliko kritike fašizmu da se kaže da su ipak i oni antifašisti, ali se to ni po čemu ne vidi u njihovoj politici.
- Stvara se praksa da se baš puno ne spominje NOB, srušeno je preko 3.000 spomenika i to baš u krajevima gdje je NOB bio najjači i najveći. Neko se pojavi pa kaže ako može biti spomenik Vladimiru Nazoru, zašto ne bi mogao biti Mili Budaku, autoru rasnih zakona u Hrvatskoj, pa ne može se on izjednačavati sa Nazorom koji je otišao u partizane i borio se protiv fašizma - priča Mesić.
Dodaje da je u njegovoj familiji ubijeno 11 članova od ustaša zato što su bili Hrvati antifašisti, a njegovoj supruzi, koja je sa Banije, ubili su cijelu familiju u Jasenovcu.
- Ja zaista drugačije doživljavam NOB od hrvatske političke elite - kaže on.
Komentarišući doživljaj antifašizma u Evropi, Mesić kaže da ne ulazi u aktivnu politiku opterećenu mnogim stvarima, ali ono što se u istoriji dogodilo, dogodilo se i to se ne može izmeniti.
- Uloga Sovjetskog Saveza u oslobađanju Evrope je tolika da se to ne može jednostavno negirati. Nažalost, više niko ne govori da su Rusi oslobodili najveći dio Evrope. Ali, evo pročitao sam ovih dana da su Čehoslovačku oslobodili Amerikanci! - kaže Mesić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.