Šeranić je rekao i da se ovim aktom namjerava obezbijediti podizanje svijesti i promjena ponašanja, te praksi u vezi sa konzumacijom duvana i štetnostima pušenja, s ciljem zaštite zdravlja od pušenja. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
"Pravo svakog građanina je da ima čist vazduh, a posebno djece i mladih", rekao je Šeranić, obrazlažući navedeni akt u Narodnoj skupštini Srpske.
On je istakao da je istraživanje Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci utvrdilo da se radi sprečavanja početka pušenja mlađih osoba mora jasno primijeniti zakon o zabrani pušenja na svim javnim mjestima, sa naglasnom na škole.
"Zatim je utvrđeno da je potrebno strogo sprovođenje zakona koji zabranjuje prodaju duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje mladima i podizanje svijesti o štetnim efektima pušenja", rekao je Šeranić.
On je naveo da su istraživanja u Srpskoj iz 2019. godine pokazala da su direktni godišnji troškovi konzumacije duvana u Srpskoj iznosili 223 miliona KM, a indirektni troškovi obolijevanja osobe koja konzumira duvan 20 miliona KM.
"Indirektni mortalitetni troškovi usljed izloženosti duvanu iznose 48 miliona KM", rekao je Šernić.
Osim aktom, navedeno je u tekstu Nacrta, uređuje se osnivanje komisije za kontrolu duvana, duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Srpskoj, mjere za zabranu i ograničenje upotrebe duvana, duvanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje, laboratorijsko ispitivanje i izvještavanje, pakovanje i označavanje sastava duvana, duvanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje, zabrana njihovog reklamiranja, promocije i sponzorisanja, te sprečavanje pristupa maloljetnih lica tim proizvodima.
Poslanici skupštinske većine i opozicije, koji su učestvovali u raspravi o razmotrenom aktu, većinom su podržali mjere za zaštitu zdravlja stanovništva od pušenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.