Dok se, naime, nekima od njih osipa članstvo, drugima su stranački lideri u neobranom grožđu. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Lider najjače stranke u Republici Srpskoj Milorad Dodik čeka drugostepenu presudu nakon što je prvostepenom u Sudu BiH osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita. Predsjednik SNSD-a je, međutim, još u aprilu iznio plan B.
"Tačno je da su stvari neizvjesne jer oni meni mogu da zabrane kandidaturu putem CIK-a. Hipotetički govorim sada: eto, i da mi zabrane kandidaturu - biće kandidat neko drugi u ime vladajuće koalicije i pobijediće. I onda ću ja biti premijer", rekao je tada Dodik.
Izazovno je ovo vrijeme i za lidera najjače opozicione stranke u Republici Srpskoj. Milan Miličević, predsjednik SDS-a, nedavno je hapšen i na meti je istrage, ali se istovremeno našao i na klizavom terenu u vlastitoj stranci. U nedjelju će se, naime, raspravljati o tome da li on treba da ostane predsjednik ove partije.
U vrućoj je fotelji i Nedeljko Čubrilović. Njega su članovi Osnivačke skupštine Demokratskog saveza (Demos) za predsjednika ove stranke izabrali u decembru 2018. godine. U maju 2023. jednoglasno je reizabran za tu funkciju. Međutim, u julu 2025. Demosov stranački dres ne nose mnogi članovi koji su uz Čubrilovića bili godinama unazad.
Politički dres je mijenjao i sam Čubrilović… Prije Demosa, bio je jedan od ključnih ljudi u DNS-u, gdje takođe ne cvjetaju ruže, bar ne na čelu, budući da je Nenad Nešić, predsjednik DNS-a, takođe pod lupom istražilaca, a tek nedavno je pušten iz pritvora.
Komunikolog Mladen Bubonjić kaže da je, uzevši u obzir postojeću političku situaciju, posebno u kontekstu pravosudnih procesa, unutrašnjih blokada, uticaja izvana, ali i opštih geopolitičkih odnosa nezahvalno davati dugoročne prognoze. Međutim, kako dodaje, na osnovu trendova i dosadašnje prakse mogu se pretpostaviti određeni ishodi.
"Što se SNSD-a tiče, sve su intenzivnije spekulacije da Milorad Dodik silazi s (formalnog) trona stranke, ne svojom voljom, naravno. Takav ishod bi svakako uzdrmao poziciju SNSD-a, što bi dovelo do gubitka određenog procenta glasova, ali pretpostavka je da bi uprkos svemu i dalje ostala pojedinačno najjača stranka", kaže Bubonjić za "Nezavisne novine".
Situacija u SDS-u je, dodaje on, takođe neizvjesna.
"Hapšenje Miličevića nije otklonilo unutarstranačke nesuglasice, i dalje su prisutne suprotstavljene struje koje se bore za čelno mjesto. Postoji mogućnost da bude još ataka na mjesto predsjednika stranke do izbora sljedeće godine, a SDS-u se čak prognozira i dalji pad i najlošiji izborni rezultat do sada. DNS i Demos kao sateliti i kombi stranke će vjerovatno nestati kao što su i nastale", ocjenjuje Bubonjić.
Čak i da se ne rasformiraju, dodaje on, velika je vjerovatnoća da neće preći cenzus.
"Postoji mogućnost i spajanja sa drugim strankama, kao i 'transfera' glasača ka drugim strankama, npr. u SNSD ili PDP, sve u zavisnosti od toga u koju će stranku pojedini stranački prvaci preći i za sobom prevući glasače. Generalno gledano, sve četiri partije ulaze u ozbiljne kadrovske probleme neposredno pred izbore", ističe Bubonjić.
Međutim, kako on dodaje, sistemske prednosti SNSD-a, kao što su mediji, te mreža javnih preduzeća, znače da će pravi lom nastupiti tek ako se Dodik u potpunosti izbaci iz političkog života i ako opozicione stranke uspiju formirati jedinstveni front, što je malo vjerovatno.
"Bez ispunjenja oba uslova vjerovatniji je scenario 'kontrolisani status quo', koji znači u izvjesnoj mjeri oslabljen, ali ne i suštinski promijenjen politički pejzaž Republike Srpske", navodi Bubonjić.
Politikolog Nikolina Lozo ocjenjuje da se stranke iz Republike Srpske nalaze u kadrovskoj krizi već duži niz godina.
"Sudski proces Miloradu Dodiku trebalo bi da bude okončan kroz mjesec dana i oni će imati dovoljno vremena da ponude svoje kandidate. Naravno, njegova prva zamjena je Željka Cvijanović, koja će sigurno biti kandidat za neku od funkcija, a možda čak i da ga zamijeni na čelu SNSD-u u slučaju da drugostepena presuda bude osuđujuća", navela je Lozo za "Nezavisne novine".
Što se tiče SDS-a, prema njenim riječima, čini se da je stanje u SDS-u na unutrašnjem planu problematično, ali da javnost vidi Miličevića kao kandidata za predsjednika Republike Srpske bez obzira na to što mu je pozicija predsjednika stranke ugrožena.
"DNS i Demos svakako su dio vladajuće koalicije i oni podržavaju kandidate SNSD-a bez obzira na to ko oni bili. Obje stranke imaju poslaničke grupe koje imaju minimalnu ulogu u Narodnoj skupštini i ovo bi moglo biti najpogubnije za njih jer izgleda kao da neće uspjeti ni cenzus da pređu", ističe Lozo.
Čini se, dodaje Lozo, da će izbori po pitanju kandidata biti neizvjesni, ali smatra da će u narednih pola godine situacija biti mnogo jasnija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.