Upozoravaju i na to da da teret obaveza prema slovenačkom EGS-u ne smije pasti na teret RiTE Ugljevik po okončanu arbitraže jer su redovno proizvodili električnu energiju i isporučivali Matičnom preduzeću. Navode da bi problem mogao biti i naredne zime s isporukom struje. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
RiTe Ugljevik proizvodi 1/3 električne energije u sistemu ERS-a.
"Ranije smo više puta isticali nužnost dodjeljivanja koncesije na ležište uglja Ugljevik istok 2 našem Preduzeću u vezi čega smo dobili niz obećanja i garancija od strane najviših zvaničnika, međutim još uvijek predmetna koncesija nije u našem vlasništvu, a ista predstavlja uslov opstanka i rada našeg Preduzeća u budućnosti", istakli su iz Sindikata.
Napominju da su nedavno imali situaciju da je Termoelektrana bila van mreže usljed nedostatka uglja, o čemu su, ističu, unaprijed upozoravali javnost i nadležne institucije, a što je izazvalo veliku zabrinutost među radnicima jer direktno ugrožava njihovu egzistenciju.
"Danas, još jednom jasno upozoravamo sve nadležne i celokupnu javnost da ponovo prijeti opasnost da Termoelektrana u zimskom periodu ostane bez uglja. Kako bi se ovo spriječilo Sindikalna organizacija rješenje vidi u dodjeljivanju koncesije na ležište uglja 'Ugljevik Istok 2' našem Preduzeću, gdje ugalj svojim karakteristikama više odgovara radu postojećeg bloka TE i čija je eksploatacija pogodnija i brža u odnosu na postojeće ležište iz koga se snabdijeva naša TE, kao i obavezne prateće investicije u rudarsku opremu i mehanizaciju", istakli su.
Sindikalna organizacija ponovila je stav da teret obaveza prema slovenačkom EGS-u ne može pasti na teret RiTE Ugljevik.
"ZP „RITE" Ugljevik je u prošlim vremenima uredno proizvodio električnu energiju te nije odgovoran zbog čega se ista nije isporučivala prema EGS-u. Naša energija je uredno proizvedena, isporučena Matičnom preduzeću koje je dalje sa istom raspolagalo. Kako su od iste korist i benefite imali Matično preduzeće i Vlada Republike Srpske, a ne ZP „RITE" Ugljevik, to i obaveze po okončanim arbitražama sa EGS-om ne mogu pasti na teret našeg Preduzeća", naveli su.
Podsjetimo, Elektrogospodarstvo Slovenije (EGS-RI) od 2014. vodi pravnu bitku protiv BiH pred ICSID-om, tvrdeći da je ova državna kompanija oštećena zbog prijeratnih ulaganja u termoelektranu Ugljevik, koja je danas u vlasništvu Vlade Republike Srpske.
Generatori su 1985. godine počeli s radom, a ugovorom je bilo predviđeno da slovenska elektroprivreda dobiva trećinu proizvedene struje. No, sve je stalo s početkom rata 1992. godine.
Nakon neuspjelih pokušaja rješenja spora na domaćim sudovima, koji su se oglasili nenadležnima zbog arbitražne klauzule, EGS-RI je pokrenuo arbitražu u Vašingtonu tešku 750 miliona evra. Paralelno, pokrenuta je tužba pred Arbitražnim vijećem u Beogradu koji je 2023. godine dosudio 67 miliona evra odštete firmi EGS-RI, te pravo na trećinu struje iz Ugljevika.
ICSID je pauzirao arbitražu dok EGS-RI i RTE Ugljevik, odnosno Vlada RS pokušavaju postići dogovor o pitanju kumulirane kamate za period od 2011. do 2021. godine, kao i troškova arbitražnog postupka pred Arbitražnim vijećem u Beogradu.
Sindikalna organizacija ističe da je zbog lošeg finansijskog stanja u Preduzeću na snazi kršenje važećeg Kolektivnog ugovora što je nedopustivo, te poziva Poslodavca da hitno i neodložno isplati pripadajući dio regresa radnicima.
"Obzirom na sve navedeno, Sindikalna organizacija ZP „RiTE" Ugljevik traži hitno uključivanje svih relevantnih institucija u Republici Srpskoj u rješavanje problema sa kojima se suočava naše Preduzeće, sve kako bi se osigurala stabilnost rada, očuvao dostignuti nivo radničkih prava kao i stabilnost celokupnog energetskog sistema Republike Srpske. Za kraj ističemo da je Sindikalna organizacija zajedno sa radnicima spremna preduzeti sve zakonom dozvoljene radnje i aktivnosti kako bi se očuvalo Preduzeće koje hrani naše porodice, uključujući i radikalne metode sindikalne borbe", poručili su.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.