U knjižare širom Srpske stigli su gotovo svi udžbenici za novu školsku godinu, a za pojedine komplete potrebno je izdvojiti i blizu 300 maraka. U prosjeku, cijene udžbenika su ovog ljeta više za oko pet odsto u odnosu na prošlu godinu. Skuplje su i sveske, školski pribor, torbe i pernice, koje roditelji sve češće naručuju sa "Temua" i sličnih platformi, gdje se sve to, kako tvrde, može kupiti za dosta manje novca. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
U jednoj od banjalučkih knjižara "Kultura" istakli su za "Glas Srpske" da roditelji već neko vrijeme svraćaju u radnje kako bi mališanima kupili udžbenike, sveske i školski pribor, ali pravu gužvu očekuju tek u naredne dvije sedmice, kao što je to bilo i prošle godine.
- Cijene svezaka i školskog pribora manje-više ostaju na nivou prošle godine. Ako postoji neka razlika u odnosu na lani, ona je minimalna. Primjera radi, sveske A4 koštaju od 2,40 do tri KM. Sveske A5 su od 70 feninga do 2,60 KM. Sveske sa više listova i u tvrdom povezu su nešto skuplje. Što se tiče pernica, pune koštaju od 15,90 do 40 KM, zavisno od broja zipova - kazali su u ovoj knjižari.
Dodali su da još čekaju udžbenike koji se ove godine mijenjaju, ali i njih bi, tvrde, do kraja mjeseca trebalo da imaju na stanju.
S druge strane, u bijeljinskoj knjižari "Inicijal" kažu da, uprkos dobroj ponudi, kupaca nema, niti ih do kraja mjeseca očekuju u nešto većem broju, jer mnogi po pribor i sveske odlaze u markete ili ih traže na internetu.
- Jedino na stanju nemamo udžbenike, jer kod nas đaci to besplatno dobijaju u školama, sve ostalo je na policama. Cijene svezaka, školskog pribora i svega onog što ide za školu smo silom prilika morali mijenjati u odnosu na prošlu godinu. Rast cijena je srazmjeran sa ostalim poskupljenjima - kazali su u ovoj bijeljinskoj knjižari.
Osim udžbenika i pribora, đacima je za polazak u školu potrebna i nova odjeća i obuća. Radnica jednog banjalučkog butika Bojana Mišić kaže da roditelji uglavnom kupuju patike, trenerke, duks i po nekoliko majica.
- Mnogi pazare pola od toga, a ostalo ostave za sljedeći mjesec, kada bude plata. Malo ko može, pored ostalih izdataka, još da iskešira dodatnih 200 i više maraka - kazala je Mišićeva.
Predsjednica dobojskog Udruženja građana "ToPeeR" Snežana Šešlija istakla je da je nemoguće tačno izračunati koliko je novca potrebno izdvojiti za opremanje đaka, jer se cijene razlikuju od ponedjeljka do ponedjeljka.
- Ono što znam jeste da veoma mali broj roditelja može da ispuni zahtjev koji je neophodan za početak školske godine, zbog čega roditelji idu van standarda, odnosno kupuju jeftiniju robu, kako u kineskim radnjama, tako i putem onlajn platformi, gdje je povoljnije, ali, opet, s druge strane, nesigurnije - kazala je Šešlija.
Dodala je da je potrebno uzeti u obzir i troškove za užinu, za koju je prije samo nekoliko godina marka bila dovoljna, a sada se za taj iznos ne može kupiti ni kifla.
BESPLATNI UDžBENICI
Vlada Republike Srpske već godinama obezbjeđuje besplatne udžbenike za osnovce od prvog do četvrtog razreda, te za pojedine kategorije učenika, poput pobjednika republičkog takmičenja ili za socijalno osjetljive kategorije, a prošle godine ovom odlukom bilo je obuhvaćeno 43.870 đaka, odnosno 53 odsto ukupnog broja učenika. Pojedine lokalne zajednice, poput Banjaluke, obezbjeđuju besplatne udžbenike za sve osnovce od petog do devetog razreda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.