Decembarska penzija prije praznika, u januaru povećanje

Penzije u Republici Srpskoj u januaru će biti povećane za 6,25 odsto, rekao je direktor Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) Republike Srpske, Mladen Milić.

Decembarska penzija prije praznika, u januaru povećanje

Od primjene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju iz 2012. godine penzije su u Republici Srpskoj kroz 23 usklađivanja, od čega je 14 vanrednih i devet redovnih, uvećane za 50 odsto. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Decembarska penzija biće isplaćena prije praznika kako bi penzioneri, kaže Milić, dostojanstveno dočekali Novu godinu i Božić.

- U januaru se očekuje redovno usklađivanje penzija od 6,25 odsto, u zavisnosti od rasta plata, cijena i životnog standarda. Ukupan broj korisnika Fonda PIO je 294.000, za čije se penzije izdvaja oko dvije milijarde maraka godišnje, odnosno 167 miliona mjesečno - naveo je Milić za RTRS.

Redovno usklađivanje penzija urađeno početkom ove godine, a zatim je odlukom Vlade Republike Srpske avgustovska penzija dodatno uvećana.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

On je podsjetio da je riječ o 14. vanrednom usklađivanju penzija od 2013. godine, odnosno ukupno 23, uključujući devet redovnih.

Iznos najniže penzije za staž od 40 i više godina je 656,55 KM i čini 42,16 odsto prosječne plate u Srpskoj.

Za puni staž osiguranja od 40 godina prosječna penzija za oktobar iznosi 981 KM ili 63,01 odsto od prosječne plate u Republici Srpskoj.

Najveća penzija za oktobar u Republici Srpskoj iznosi 3.547 KM.

Prihod po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u oktobru iznosio je 149,63 miliona KM.

Starosne penzije u strukturi isplaćenih čine 64,23 odsto, porodične 23,83 odsto, invalidske 11,89 odsto i ostala prava 0,05 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA