Ukupan broj evidentiranih migranata je manje za 55 odsto u odnosu na isti period 2024. godine, saopšteno je iz Savjeta ministara.
Granična policija BiH je u istom periodu evidentirala 2.616 osoba u nezakonitom prelasku ili pokušaju nezakonitog prelaska granice, što je za 73 odsto manje nego u istom periodu 2024. godine.
Otkrivene osobe su uglavnom bile iz Turske /364/, Sirije /250/, Avganistana /216/, Egipta /168/, Bangladeša /151/ i Pakistana /120/.
Za devet mjeseci prošle godine odobreno je ukupno 10.627 privremenih boravaka na osnovu Zakona o strancima, što je za devet odsto više nego u istom periodu 2024. godine, od čega je prvi put odobren 4.661 privremeni boravak, dok je produženo 5.966 boravaka.
Primarni razlozi zbog kojih stranci dolaze u BiH su rad, spajanja porodice i obrazovanje.
Savjet ministara je, na prijedlog Ministarstva bezbjednosti, donio odluku o utvrđivanju Plana prijema kadeta u policijske agencije na nivou institucija BiH u ovoj godini.
Planirano je školovanje i zapošljavanje 330 kadeta u Graničnu policiju, Agenciju za istrage i zaštitu BiH /Sipa/ i Direkciju za koordinaciju policijskih tijela.
Ukupno 200 kadeta u činu policajca predviđeno je za školovanje i zapošljavanje u Graničnu policiju tokom 2027. i 2028 godine, zatim 75 kadeta, od kojih 70 u činu policajca i pet u činu mlađeg inspektora planirano je za školovanje u ovoj i zapošljavanje u 2027. godini u Direkciju za koordinaciju policijskih tijela.
Za školovanje i zapošljavanje u Sipi u ovoj godini je planirano 55 kadeta, i to 30 mlađih inspektora i 25 policajaca.
Savjet ministara u drugom krugu glasanja usvojio je informaciju o realizaciji Platforme za smanjenje rizika od katastrofa BiH, nakon konferencije koju je organizovalo Ministarstvo bezbjednosti u saradnji sa Razvojnim programom UN u oktobru prošle godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
2 BDT (loguj se da preuzmeš)


