Račić: Rast cijena nafte uzrokovaće rast cijena proizvoda, a time inflaciju

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Goran Račić izjavio je Srni da je eskalacija sukoba u Persijskom zalivu i ozbiljna prijetnja za domaću ekonomiju, jer će neminovno dođi do poskupljenja nafte i naftnih derivata, što će uzorokvati rast cijena proizvoda i samim tim može doći do inflatornih kretanja.

Račić: Rast cijena nafte uzrokovaće rast cijena proizvoda, a time inflaciju
FOTO: Srna

"Vidimo da je proteklih dana došlo do rasta cijena nafte i očekujem da će još rasti u narednom periodu. Veća cijena nafte znači i veće ulazne troškove koji operećuju nabavke proizvoda i samim tim doći će do rasta cijena i to može dovesti do inflatornih kretanja na ovim prostorima", rekao je Račić u Srna podkastu.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

On je naglasio da to nije dobro jer je Republika Srpska u posljednje dvije godine uspjela da zaustavi inflaciju i da je drži na jednocifrenom iznosu od četiri do pet odsto, kao i da bi budućom inflacijom bile pogođene skoro sve privredne grane.

Račić je naveo da su očekivanja privrede da taj sukob neće trajati dugo, jer ako bude sigurno će doći do značajnih poremećaja u pogledu snabdijevanja naftom i naftnim derivatima.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

"Za nas je to problematično jer mi u Republici Srpskoj nemamo naftne terminale koje mogu da obezbijede značajne zalihe i na taj način ublažimo trendove u pogledu rasta cijena nafte. Isključivo smo orjentisani na one nabavke koje mogu da napune postojeće skladišne kapacitete koje naši distributeri imaju", naveo je Račić. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA