Tri godine od masovnog ubistva u OŠ "Vladislav Ribnikar" – porodice i građani odaju poštu

Trinaestogodišnji K. K. je 3. maja 2023. godine u OŠ "Vladislav Ribnikar" ubio deset osoba – devetoro dece i čuvara škole. Ranio je nekoliko učenika i nastavnicu istorije. Treći i četvrti maj obeležavaju se kao Dani sećanja na žrtve masovnih ubistava u "Ribnikaru", i selima Malo Orašje i Dubona. U Beogradu komemorativni programi povodom godišnjice.

Tri godine od masovnog ubistva u OŠ "Vladislav Ribnikar" – porodice i građani odaju poštu

Komemorativni programi i pomeni u Beogradu

Treća godišnjica masovnog ubistva obeležava se komemorativnim programima ispred škole "Vladislav Ribnikar" i u parku Tašmajdan.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Deo Ulice Kralja Milutina danas je "Prostor tišine", navela je škola na svom sajtu. Kod broja 10, građani od 8.40 do 20.00 mogu da odaju počast ubijenima.

U prostoru Malog Tašmajdana, od 12.00 do 17.00, pod nazivom "Trag beskraja", organizuju se likovne radionice.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Na Velikom Tašmajdanu, u krugu oko spomenika Desanki Maksimović, od 8.40 do 20.00 nalaziće se "Prostor sećanja" - programski i umetnički sadržaj posvećen ubijenim učenicima i čuvaru škole. U tom prostoru će u 17.30 biti održan završni program komemorativnog dana.

Regulatorno telo za elektronske medije (REM) pozvalo je medije da danas i sutra na minut zatamne ekrane u znak sećanja na žrtve zbločina u "Ribnikaru", i u selima Malo Orašje i Dubona kod Mladenovca.

U osnovnim i srednjim školama u Srbiji od 4. do 8. maja obeležava se Nedelja sećanja i zajedništva.

U masovnom ubistvu koje je trinaestogodišnjak počinio 3. maja 2023. godine u 8.41 ubijeni su: Mara Anđelković, Bojana Asović, Angelina Aćimović, Ana Božović, Adriana Dukić, Ema Kobiljski, Katarina Martinović, Sofija Negić, Andrija Čikić i Dragan Vlahović.

Roditelji i prijatelji dece koja idu u školu OŠ "Vladislav Ribnikar" počeli su da se okupljaju ispred ulaza ne bi li saznali nešto o deci. Nažalost, neki od roditelja primili su tragičnu vest da im je dete ubijeno.

Ulaz škole u narednim danima postao je mesto okupljanja gde su građani odavali poštu stradalima, palili sveće, donosili cveće, igračke i ostavljali poruke za ubijene.

Presude roditeljima dečaka

Pred Višim sudom u Beogradu u toku je novo suđenje roditeljima K. K, nakon što je Apelacioni sud u Beogradu ukinuo prvostepenu presudu kojom su roditelji dečaka K. K. Vladimir i Miljana Kecmanović osuđeni na višegodišnje kazne zatvora.

Prvostepena presuda izrečena je u Višem sudu u Beogradu, krajem decembra 2024. godine. Vladimir Kecmanović osuđen je tada na 14,5 godina zatvora, Miljana Kecmanović na tri godine, a instruktor iz streljane na 15 meseci zatvora zbog lažnog svedočenja.

Pored krivičnog procesa, presude su donete i u pet parničnih postupaka protiv Kecmanovića, koje su poslate u Apelacioni sud.

Maloletni K. K. je krivično neodgovoran, jer u trenutku zločina nije navršio 14 godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA