Da li je bolje klimu ostaviti da radi ili je bolje povremeno je isključivati?

Čim temperature pređu 30 stepeni, klima-uređaj postaje jedan od najvažnijih aparata u domu. Međutim, gotovo svakog ljeta ponavlja se isto pitanje: da li je bolje ostaviti klimu da radi cijeli dan ili je gasiti svaki put kada izađete iz kuće?

Da li je bolje klimu ostaviti da radi ili je bolje povremeno je isključivati?
FOTO: Depositphotos

Mnogi vjeruju da će gašenjem uštedjeti struju, dok drugi tvrde da je za uređaj bolje da radi bez prekida. Stručnjaci kažu da istina nije tako jednostavna, ali da postoji rješenje koje može sačuvati i novčanik i klimu.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Prema testovima koje su sproveli američki stručnjaci, klimu ne treba nužno gasiti svaki put kada napustite stan ili kuću. Naprotiv, u mnogim slučajevima isplativije je ostaviti je uključenu, ali podesiti nešto višu temperaturu.

Idealno je da tokom dana bude podešena na oko 25 do 26 stepeni. Tako uređaj ne radi punim kapacitetom sve vrijeme, već samo održava temperaturu, trošeći manje energije nego kada mora ponovo da rashladi potpuno zagrijanu prostoriju.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Jedna od najčešćih grešaka jeste da ljudi ugase klimu kada izlaze iz kuće, a po povratku je uključe na 20 ili 22 stepena kako bi što brže rashladili prostor. Zbog toga je često ekonomičnije održavati prijatnu temperaturu nego iznova hladiti pregrijan prostor.

Ako iz kuće odlazite samo na nekoliko sati, dovoljno je da temperaturu podignete za četiri do šest stepeni. Međutim, ukoliko vas neće biti duže od šest do osam sati, potpuno gašenje ili korišćenje „away“ režima rada može biti bolja opcija.

Važnu ulogu igra i tip uređaja koji koristite. Stariji modeli rade po principu uključivanja i isključivanja, pa često troše više struje i brže se troše.

Kod modernih inverter klima situacija je drugačija. One automatski prilagođavaju snagu rada potrebama prostora i mogu dugo održavati temperaturu uz znatno manju potrošnju. Zbog toga stručnjaci smatraju da su upravo inverter uređaji najbolji izbor za kontinuiran rad tokom ljetnih mjeseci.

Iako svi želimo da pobjegnemo od vrućine, prevelika razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature nije preporučljiva. Stručnjaci savjetuju da ona ne bude veća od sedam do osam stepeni, jer u suprotnom mogu da se jave glavobolja, umor i neprijatan temperaturni šok prilikom izlaska napolje.

Koliko god klima bila kvalitetna, neće raditi kako treba ako su filteri prljavi. Zbog toga se preporučuje da se filteri čiste najmanje jednom mjesečno tokom sezone hlađenja, a da se klima servisira jednom godišnje.

Ako imate savremenu inverter klimu, najisplativije je da tokom najvećih vrućina održavate stabilnu temperaturu od oko 25 do 26 stepeni, umjesto da uređaj stalno gasite i ponovo uključujete. Tako ćete smanjiti potrošnju energije, rasteretiti uređaj i učiniti boravak u domu znatno prijatnijim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA