Taj vid zapošljavanja važi za jedan od najnetransparentnijih, na šta je i upozoravano u brojnim dokumentima Kancelarije za reviziju institucija na nivou BiH, a jednom prilikom je zaključeno da nema jedinstvenih pravila i procedura za angažman putem ugovora, visine naknade, trajanja ugovora, izvještaja o obavljenom poslu te potrebnih stručnih kvalifikacija, piše Glas.
I ovogodišnji izvještaji o finansijskoj reviziju institucija BiH za 2025. godinu, koji su objavljeni do sada, potvrdili su da institucije BiH angažuju osoba putem ugovora o djelu ili ugovora o privremenim i povremenim poslovima za obavljanje istih ili sličnih poslova, definisanih na osnovu pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta.
Mišljenje sa rezervom
Ugovori o djelu su, naime, bili razlog zbog kojeg je mišljenje sa rezervom, u dijelu koji se odnosi na usklađenost sa propisima, dobila Agencija za statistiku na nivou BiH.
Izdaci po osnovu ugovora o djelu su izvukli iz budžeta oko 150.000 maraka, što je više za 31.265 KM u odnosu na 2024. godinu. Analizom podataka iz njihovih poslovnih knjiga je utvrđeno da je lani bilo angažovano ukupno 17 osoba po tom odnosu.
- Od toga ih je sedam bilo angažovano u kontinuitetu od šest do 12 mjeseci na poslovima održavanja čistoće, održavanja objekta (portir) i vozača zamjenice direktorice, koji nisu sistematizovani važećim Pravilnikom o unutarnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta. Za neke od njih je angažman u kontinuitetu bio prisutan i prethodnih godina - navedeno je u revizorskom izvještaju Agencije za statistiku BiH.
S druge strane, devet osoba je bilo angažovano na poslovima koji se odnose na sistematizovana radna mjesta ili na poslovima koji po opisu iz ugovora o djelu odgovaraju poslovima iz nadležnosti Agencije, uz mjesečne neto naknade u rasponu od 1.380 do 2.100 KM.
- Dakle, angažman temeljom ugovora o djelu je prisutan u dužem periodu za obavljanje redovnih poslova koji se ponavljaju i poslova radnih mjesta utvrđenih sistematizacijom, što za posljedicu ima neusklađenost s propisima, odnosno netransparentno zapošljavanje - upozorili su oni.
Upozorenje
Na ovaj segment u poslovanju je upozorena i Služba za zajedničke poslove institucija BiH. Putem ugovora o radu na određeno vrijeme su angažovali ukupno 39 osoba bez raspisivanja javnog oglasa.
- Ugovori o radu zaključivani su na period do tri mjeseca, s tim da je određeni broj osoba angažovan dva i više puta na period do tri mjeseca uz kraće prekide rada između ugovora (u trajanju od sedam dana). Nije utvrđeno da je zapošljavanje na određeno vrijeme u svim slučajevima bilo uslovljeno hitnošću posla ili nepredviđenim povećanjem obima posla - istaknuto je u revizorskom izvještaju službe.
Ne izražavajući rezervu na mišljenje, na angažman spoljnih saradnika putem ugovora o djelu za obavljanje poslova koji su po opisu isti ili slični sistematizovan radnim mjestima, pažnja je skrenuta, između ostalih, i vrhu Ministarstva bezbjednosti BiH.
Izdaci na osnovu ugovora o djelu, koji su finansirani iz budžeta, iznosili su lani oko 80.000 KM i veći su u odnosu na prethodnu godinu za oko 26.000.
- Uvidom u opis ugovorenih poslova utvrđeno je da se oni odnose na poslove iz područja informatike i održavanja informacionih sistema, koji su po svojoj prirodi slični poslovima sistematizovanih radnih mjesta. Nije prezentovana dokumentacija kojom bi bila obrazložena potreba za angažovanjem spoljnih saradnika za obavljanje ovih poslova - navedeno je u njihovom revizorskom izvještaju.
Donacije
U resoru bezbjednosti su, takođe, zbog donatorskih projekata angažovane osobe putem ugovora o djelu, pri čemu su iskazani izdaci u ukupnom iznosu od 147.925 KM.
Od toga je za potrebe projekta UNHCR-a (97.236 KM), projekta IOM-a "Individualne mjere za jačanje kapaciteta odgovora za upravljanje migracijskim tokovima u BiH" (12.600 KM) i projekta Švedske agencije za migracije "Izgradnja viznog kapaciteta u BiH" (38.089 KM).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
2 BDT (loguj se da preuzmeš)


