Prema usvojenim izmjenama, pravno lice će za prekršaj biti kažnjeno novčanom kaznom u iznosu od 6.600 do 10.000 KM, umjesto dosadašnjih 4.000 do 10.000 KM. Za odgovorno lice u pravnom licu kazna je povećana sa 1.000–2.000 KM na 3.300–5.500 KM.
Izmjenama su povećane i kazne za preduzetnike, koji će ubuduće za prekršaje plaćati od 4.000 do 6.000 KM, umjesto dosadašnjih 1.200–2.500 KM, dok su za fizička lica kazne povećane sa 800–1.600 KM na 2.000–3.000 KM.
Odlukom su, osim za fizička i pravna lica, predviđene i kazne za davaoce usluga.
Kako je navedeno u obrazloženju, dosadašnje kaznene odredbe nisu imale dovoljan preventivni i represivni efekat, što potvrđuje postojanje brojnih divljih deponija. Potreba za pooštravanjem kaznene politike dodatno je potvrđena tokom najveće ekološke akcije „Očistimo Semberiju“, u kojoj je, uz učešće velikog broja volontera, privrednika, udruženja, institucija i drugih učesnika, očišćeno više od stotinu divljih deponija, a prikupljeno i odvezeno više od 4.000 tona otpada.
Iako je zajedničkim naporima učesnika akcije „Očistimo Semberiju“ postignut značajan rezultat i uklonjene brojne divlje deponije, nadležni ističu da su već zabilježeni slučajevi nepropisnog odlaganja otpada na lokacijama nekadašnjih deponija ili na novim lokacijama, a da su pooštrene kaznene odredbe uvedene kako bi bio obezbijeđen snažniji preventivni efekat, odgovornije ponašanje građana i spriječeno ponovno stvaranje divljih deponija.
Odluka je usvojena jednoglasno, sa 26 glasova „za“, bez glasova protiv i uzdržanih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
3 BDT (loguj se da preuzmeš)


