Izvještaj o trošenju donacija ne miče iz ladica Tužilaštva

  • BiH
  • 07. Apr 2011.

Iako je posljednji izvještaj Istražne komisija za kontrolu trošenja donacija Parlamenta BiH stigao u Tužilaštvo BiH još u januaru 2010. godine, istraga o zloupotrebi doniranog novca do danas nije pokrenuta.

Izvještaj o trošenju donacija ne miče iz ladica Tužilaštva

Trošenje donacija ispitivala je još jedna komisija, čiji je rad prekinut 2005. godine. Ona je tada utvrdila da je u BiH stiglo 17 milijardi maraka donacija, za koje se ne zna kako su potrošene.

Tužilaštvo je još tada najavilo da će pokrenuti istragu, ali to se do danas nije desilo. Parlamentarna komisija je ponovo istraživala donacije i u januaru 2010. godine poslala Tužilaštvu BiH izvještaj o njihovom trošenju, ali od istrage još uvijek nema ništa.

Istražna komisija Parlamenta BiH krajem prošle godine saopštila je da postoji sumnja da je samo Muslimansko dobrotvorno društvo "Merhamet" pronevjerilo 50 miliona maraka donacija.

Član Istražne komisije Parlamenta BiH Mirko Okolić rekao je juče "Glasu Srpske" da istrage nema zbog političkih pritisaka na istražne organe.

- Tužilaštvu BiH smo slali izvještaje koji su dovoljni da ono izda nalog SIPA da pokrene istragu. Istražna komisija nije nadležna da istražuje detalje i dubinu trošenja donacija, već da iznese sumnju da li je ili nije bilo zloupotreba prilikom trošenja - rekao je Okolić.

Istakao je da se pretpostavlja da je polovina donacija pristiglih u BiH nenamjenski potrošena.

- Kada bi se od toga bar 80 odsto utvrdilo gdje je nestalo, bilo bi dobro - naglasio je Okolić. Član Komisije Slavko Jovičić rekao je da Tužilaštvo BiH ne pokreće istragu zato što nikome nije u cilju da se sazna gdje su nestale pare.

- Zna se da je 82 odsto donacija otišlo u Sarajevo i FBiH. Pokrenuli bi oni istragu da je obrnuto, da je Republika Srpska imala te donacije. Neka Tužilaštvo i SIPA rade svoj posao, neće im ga komisija raditi - kazao je Jovičić i dodao da je i bez izvještaja Komisije Tužilaštvo bilo dužno da istražuje trošenje donacija.

Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić rekao je "Glasu Srpske" da je Istražna komisija Parlamenta BiH dostavljala Tužilaštvu određene podatke, bez konkretnih činjenica.

- Očekujemo da dostave konkretan izvještaj sa informacijama i imenima i prezimenima osoba odgovornih za nezakonito trošenje donacija. Da kažu ko je odobravao i isplaćivao koje iznose, a sve što smo do sada dobili su informacije koje nisu krivično-proceduralno upotrebljive - rekao je Grubešić.

Delegat u Vijeću naroda RS Fadil Banjanović juče je u Zvorniku pozvao nadležne institucije u BiH da pokrenu pitanje revizije donacija.

- Od donacija koje je dobila, BiH je mogla da kupi Japan, jednu od najbogatijih zemalja svijeta ali, nažalost, mnoge od tih donacija, kao i projekti za koje su date, upropašćeni su - rekao je Banjanović. Istakao je da su mnogi profitirali "nečasnim" trošenjem donatorskog novca i da bi trabalo krivično da odgovaraju.

- Projektom 1.000 freza za Podrinje moglo se otvoriti hiljadu novih radnih mjesta, a nema ni freza ni radnih mjesta - istakao je Banjanović. Istakao je da bi svi oni koji su nečasnim radnjama upropastili donacije trebalo da krivično odgovaraju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA