Potvrdio je to za "Glas Srpske" stečajni upravnik "Šećerane" Nebojša Matić, naglasivši da će danas biti održan sastanak Odbora povjerilaca.
- Konstatovaćemo da je i ova prodaja bila neuspješna i donijeti odluku da sudija u što kraćem roku zakaže skupštinu povjerilaca koja će u idućih 15 dana odlučiti da li će cijena "Šećerane" biti snižena za deset odsto - rekao je Matić. Dodao je da je u proteklom periodu dolazilo desetak delegacija koje su obilazile fabriku, ali niko nije dostavio ozbiljnu ponudu jer vjerovatno čekaju nižu cijenu.
- Nema tu više mogućnosti eventualno da se spusti cijena. Što vrijeme više prolazi, situacija je teža. Sve do sada bili su neozbiljni kupci, mešetari. Stečajni postupak se mora završiti, a kako, vidjećemo. Sigurno će doći do cijene koja nekome odgovara - rekao je Matić.
Ističe da je vrijeme učinilo svoje, fabrika zjapi prazna već 12 godina, a rđa polako nagriza opremu.
- Trebalo bi nekoliko mjeseci detaljnog rada da se utvrdi koliko je oprema dotrajala i da li i šta može da se popravi da bi proizvodnja eventualno bila pokrenuta - kazao je Matić i naglasio da je bez ozbiljne i detaljne revizorske kontrole teško utvrditi koliko bi novca trebalo uložiti u postrojenja da proces proizvodnje otpočne.
Banjalučanin Goran Vajkić, koji je ranije izrazio interesovanje da kupi "Šećeranu", ne odustaje od svoje ponude koja iznosi 6,9 miliona KM i dodaje da će ovo biti izgubljena godina u smislu pokretanja proizvodnje ukoliko do kraja maja ne kupi fabriku.
- Zakonom je jasno definisano da nakon tri neuspjele prodaje nepokretnosti stečajni upravnik nastavlja prodaju po odrednicama Zakona o izvršnom postupku. Međutim, ovdje Odbor povjerilaca vrši teror nad imovinom RS - tvrdi Vajkić i ističe da će pravnim putem doći do tog bijeljinskog preduzeća.
Pokretanje proizvodnje
Goran Vajkić kaže da mu je namjera da ponovo pokrene proizvodnju u "Šećerani" te da na 5.000 hektara u Semberiji zasije šećernu repu koja bi bila prerađivana u pogonima bijeljinske fabrike.
- Krajnji rok za sjetvu je 1. oktobar, a do tada bi trebalo i remontovati postrojenja. Za dizanje fabrike na noge trebalo bi sigurno još oko 40 miliona KM - istakao je Vajkić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.