Šta građani EU očekuju od digitalnog evra?

Građani evrozone očekuju da korišćenje digitalnog evra bude sigurno i jeftino i da pre svega garantuje privatnost.

Šta građani EU očekuju od digitalnog evra?
FOTO: Depositphotos / TunedIn61

Ovo je pokazala najnovija studija Evropske centralne banke (ECB).

ECB radi na kreiranju elektronske varijante zajedničke evropske valute koja bi trebalo da bude dopuna novčanicama i kovanicama i da uspešno parira privatnim kriptovalutama poput bitkoina, tetera i Fejsbukovog diema, primećuje Rojters.

Digitalni evro funkcionisao bi kao direktno potraživanje onoga koji njime raspolaže od ECB, što znači da bi bio sigurniji od računa u komercijalnoj banci i digitalnog novčanika.

Kreiranje digitalnog evra tek je u početnoj fazi i njegovo uvođenje kao novog sredstva plaćanja može se očekivati tek kroz četiri do pet godina, dodaje Rojters.


ECB je sprovela javne konsultacije kako bi saznala interesovanja i nedoumice građana u procesu uvođenja digitalnog evra, prenosi SEEbiz.

Konsultacije su pokazale da građane najviše muči da bi pri prelazu na elektronske načine plaćanja mogli da izgube privatnost u plaćanjima, ključno obeležje gotovog novca koje i građani i profesionalci smatraju glavnim prioritetom.

Digitalni evro trebalo bi da im garantuje privatnost, navodi 43 odsto ispitanika, njih 18 odsto želi sigurnost, a 11 odsto mogućnost upotrebe u celoj evrozoni. Izbegavanje dodatnih troškova želi devet odsto ispitanika, a mogućnost oflajn upotrebe osam odsto, utvrdila je ECB kroz istraživanje.

Polovina ispitanika podržava uvođenje maksimalnog iznosa u digitalnim evrima kojim vi svaki građanin smeo raspolagati, odnosno "plafona" čije bi probinjanje nalagalo plaćanje penala, pokazale su konsultacije.

Dve trećine ispitanika odgovorilo je da bi elektronski novac trebalo da bude ponuđen putem posrednika u privatnom sektoru i integrisan u postojeći sistem plaćanja.

Četvrtina njih želi da bude ponuđen u obliku "pametne kartice" ili aplikacije na telefonu kako bi mogao da se troši oflajn.

Na sličnim projektima rade i druge centralne banke širom sveta, a prednjači Kina koja već sprovodi pilot program, podseća Rojters.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA