Nije dopunjavan zahtjev za izručenje Divjaka

  • BiH
  • 22. Mar 2011.

SARAJEVO - Zahtjev Tužilaštva BiH za izručenje Jovana Divjaka iz BiH još uvijek nije otišao u Austriju. I dok u Ministarstvu spoljnih poslova tvrde da je Ministarstvo pravde dokumentaciju dopunjavalo do juče, ministar pravde Bariša Čolak ističe da to nije tačno i da je MIP-u sva dokumentacija dostavljena 9. marta.

Nije dopunjavan zahtjev za izručenje Divjaka

- Tužilaštvo BiH i Ministarstvo pravde BiH do juče nisu kompletirali dokumentaciju za izručenje penzionisanog generala Armije RBiH Jovana Divjaka pravosuđu BiH, zbog čega će zahtjev Austriji biti poslat tek danas ili sutra, a najkasnije u četvrtak, rekao je "Glasu Srpske" pomoćnik za međunarodno-pravne i konzularne poslove u Ministarstvu inostranih poslova BiH Zoran Perković.

On tvrdi da je iz Tužilaštva BiH, odnosno, Ministarstva pravde BiH, koje je na osnovu dokumenata iz Tužilaštva sastavljalo zahtjev za izručenje, stigla nepotpuna dokumentacija.

- Bilo je potrebno da se raščiste neke stvari u okviru internih procedura, zbog čega je od Ministarstva pravde BiH zatraženo da zahtjev dopuni - kaže Perković.

Da postoje svjesne opstrukcije u "slučaju Divjak" vidljivo je od početka. Tužilaštvo BiH saopštilo je da je 4. marta, Ministarstvu pravde dostavilo zahtjev za ekstradiciju Divjaka. Kasnije se ispostavilo da u tom zahtjevu nedostaje Uvjerenje o državljanstvu, zbog čega je on pet dana proveo u ladicama Ministarstva pravde. Kada je konačno dokumentacija kompletirana, zahtjev za ekstradiciju Divjaka iz Ministarstva pravde otišao je u MIP BiH 9. marta. MIP je trebalo da ga dostavi Ambasadi u Beču, a oni sudu u Austriji. Čolak demantuje tvrdnje iz MIP-a BiH da su im dostavili nepotpunu dokumentaciju i da je rađena dopuna.

- Ko su oni u MIP-u BiH da cijene da li je pravna dokumentacija potpuna ili ne? Njihov je zadatak bio samo da je diplomatskim putem proslijede u Beč - rekao je Čolak.

Ističe da Ministarstvo pravde nijednom nije dopunjavalo dokumentaciju koju je MIP-u dostavilo 9. marta, jer je dokumentacija prvobitno bila potpuna. Divjak je uhapšen 3. marta na aerodromu u Beču na osnovu Interpolove potjernice, koju je raspisala Srbija, a optužen je za ratni zločin u Dobrovoljačkoj u Sarajevu 1992. godine. Slična situacija dogodila se i prošle godine, kada je u Velikoj Britaniji, po potjernici iz Srbije, uhapšen ratni član Predsjedništva RBiH Ejup Ganić. I tada je "zagubljen" zahtjev za njegovo izručenje pravosuđu BiH. Iako je zahtjev otišao iz Ministarstva pravde BiH, on nikada nije stigao do Forin ofisa, a kako navode izvori bliski pravosuđu, taj zahtjev je otvoren i stopiran u Ambasadi BiH u Londonu. Vlastima BiH je tada sugerisano da će Ganić biti izručen Srbiji, ako se pojavi zahtjev da ga i BiH traži zbog istog krivično djela - ratnog zločina.

Beč

Ambasador BiH u Beču Haris Hrle rekao je da ne želi da govori o slučaju Divjak, kao ni njegovi advokati, koji trenutno čekaju zahtjev za izručenje iz Srbije.

- Advokati će se izjasniti kada prouče zahtjev za izručenje Divjaka Srbiji, a ja ću više informacija o slučaju i zahtjevu iz BiH imati u četvrtak - rekao je Hrle.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA