Sjećanje na ubijene u Dobrovoljačkoj

  • BiH
  • 03. May 2011.

Polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća u utorak, 3. maja, u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici, danas ulici Hamdije Kreševljakovića u Sarajevu obilježena je 19. godišnjica od stradanja vojnika JNA * Pomen žrtvama prošao je bez incidenata.

Sjećanje na ubijene u Dobrovoljačkoj

U organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za obilježavanje značajnih istorijskih događaja, okuplio se stotinjak učesnika iz tog bh. entiteta koji su mirnom šetnjom došli do mjesta na kojem su položili cvijeće i zapalili svijeće.

Skup je protekao bez incidenata, a policija Sarajevskog kantona ni ove godine nije dozvolila prolazak tročlane srpske delegacije na samo mjesto zločina u Dobrovoljačkoj ulici, što je objasnila bezbjednosnim razlozima, javlja izvještač Srne.

Obilježavanju 19 godina od ubistva vojnika JNA u Sarajevu prisustvovalo je više od 100 ljudi, među kojima su bili članova porodica žrtava i predstavnika vlasti Republike Srpske, a događaj su pratili mnogobrojni novinari.

Tri autobusa koja su došla iz Istočnog Sarajeva zaustavila su se ispred zgrade Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, odakle su se učesnici sa zapaljenim svijećama i bijelim ružama pješke uputili prema početku Dobrovoljačke.

Obilježavanje stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici biće nastavljeno služenjem parastosa u Spomen-crkvi na Miljevićima, u Istočnom Sarajevu, prenosi Srna.

Ovo je druga godina za redom da porodice ubijenih vojnika JNA tog 3. maja 1992. godine dolaze i polažu vijence na mjesto zločina.

Prošle godine je prvi put obilježeno ubistvo pet vojnika JNA i jednog civilnog službenika JNA, 3. maja 1992. godine, kada se povlačila kolona JNA iz Sarajeva. Zločin u Dobrovoljačkoj ulici je tačka velikih sporenja i manipulacija između BiH i Srbije.

Srbija, iako zvanično tvrdi da želi da raščisti situaciju iz prošlosti, otvoreno manipuliše i brojem žrtava i samim zločinom, spajajući 2. maj kada se desio oružani sukob i 3. maj kada se desio ratni zločin, zbog čega je broj žrtava, prema zvaničnim podacima Tužilaštva za ratne zločine Srbije, nekoliko puta veći od realnog.

Za Srbiju je ubijeno 39 ljudi, od kojih je većina nastradala u vrijeme oružanog sukoba prethodnog dana. Srbija je imala raspisane potjernice za članom ratnog predsjedništva BiH Ejupom Ganićem i generalom Armije BiH Jovanom Divjakom koji su zbog toga i uhapšeni u Londonu i Beču, ali nisu izručeni Srbiji jer se pokazalo da ona ne posjeduje dokaze koje je tvrdila da ima. Tužilaštvo BiH već pet godina vodi istragu, ali nema optuženih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA