Naime, Vlada Republike Srpske je spremila i u skupštinsku proceduru uputila nacrt Zakona o izmjenama i dopunama zakona o prekršajima kojima želi da "olakša muke" vozačima, piše Capital. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Po sadašnjem zakonskom rješenju vozač koji nema prebivalište u RS i BiH, a napravi prekršaj i prihvati odgovornost, obavezan je da prekršajni nalog plati odmah.
Ako se to sve desi u toku dana on može da ode u najbližu banku ili poštu, ali ako je prekršaj napravljen van radnog vremena kazna se plaća u najbližoj policijskoj stanici.
Sve to, prema ocjeni onih koji mijenjaju zakon, komplikuje posao policiji, ali i samom vozaču.
"Opisani načini plaćanja kazne otežavaju rad policijskih službenika i umanjuju njihovu produktivnost u radu, jer moraju čekati stranku da donese dokaz o izvršenoj uplati. Takođe, česte su situacije kada moraju pratiti stranku do policijske stanice zbog plaćanja kazne, najčešće u kasnim noćnim satima kada banke i pošte ne rade. Tada se nailazi i na probleme u uspostavljanju komunikacije zbog nepoznavanja jezika ili nemogućnosti stranke da nađe policijsku stanicu", navode u Vladi Republike Srpske.
Takođe, dodaju, ni vozači nisu zadovoljni sadašnjim propisom da kaznu mogu platiti samo u gotovini ili u banci.
"Počinioci prekršaja koji nemaju prebivalište u Republici Srpskoj i BiH se često moraju vraćati i po dvadeset i više kilometara od mjesta gdje je počinjen prekršaj do najbliže pošte, banke ili policijske stanice kako bi platili kaznu, što za njih predstavlja gubljenje vremena i dodatne troškove, s obzirom na to da prihvataju odgovornost i žele platiti kaznu odmah na licu mjesta", navodi se u obrazloženju zakona.
Sa druge strane, ocjenjuju, uvođenjem POS terminala sve će biti puno brže i lakše, a kako očekuju, smanjiće se i nivo korupcije.
Planirano je da se terminali nalaze u policijskim vozilima i policijskim stanicama, a vozači će uz prekršajni nalog dobiti i dokaz o uredno plaćenoj kazni. Priliku pod istim uslovima za plaćanje imaće i domaći vozači.
Inače, MUP RS ne planira kupovinu POS terminala. Njih bi trebale donirati banke sa kojima će biti potpisani ugovori.
Kada je riječ o susjednim zemljama, u Hrvatskoj je sličan model uveden prošle godine i to na preporuku Savjeta Evrope.
Zanimljivo je da u Sindikatu radnika unutrašnjih poslova Repubike Srpske nisu upućeni u najnovije planove Vlade iako se njihovih članova ova tema i te kako tiče.
"Nismo bili dio te priče i ne znamo čime se neko rukovodio kada je odlučivao o tim stvarima", kazala je kratko predsjednica sindikata Anica Jondić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.