Bivši direktor i radnici dobili 39 godina zatvora jer su „Bosnalijek“ i budžete oštetili za 23 miliona KM

  • BiH
  • 21. Sep 2023.

Kantonalni sud u Sarajevu danas je donio prvostepenu presudu u predmetu “Bosnalijek”, a osuđeni su dobili ukupno 39 godina zatvora jer su oštetili „Bosnalijek“, budžet FBiH i budžet Kantona Sarajevo za oko 23 miliona KM.

Bivši direktor i radnici dobili 39 godina zatvora jer su „Bosnalijek“ i budžete oštetili za 23 miliona KM
FOTO: Klix

Bivši generalni direktor „Bosnalijeka“ Edin Arslanagić je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 12 godina, a Šefik Handžić na 10 godina, Hasan Šepo na 10 godina, a  Jasmin Šepo na sedam godina zatvora. Aida Selvić je oslobođena optužbi. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Istovremeno im se oduzima sva nezakonita korist, vrijednosti više od 25 miliona KM odnosno sva pokretna i nepokretna imovina (nekretnine, umjetničke slike, dionice, novac...)

Akteri predmeta „Bosnalijek“ optuženi su za organizovani kriminal u vezi sa zloupotrebom položaja i ovlašćenja, pranjem novca, poreskom utajom, krivotvorenjem službenih dokumenata, te sklapanjem štetnih ugovora.

Optužnica je uz Arslanagića, teretila Handžića, Hasana Šepu, Selvićevu i Jasmina Šepu za inkriminacije, koje su, prema tužbenim navodima, počinili kao radnici firmi – „Bosnalijek“ d.d. Sarajevo, „Brštanica“ d.o.o. Sarajevo i „Carpe Diem“ Sarajevo.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Optužnica je sadržavala 170 stranica, 25 hiljada pisanog materijala dokaza, dostavljeno je devet nalaza vještaka, a bilo je planirano je saslušanje 60 svjedoka.

Kantonalni sud u Sarajevu je potvrdio optužnicu 2015. godine. Osuđeni imaju pravo žalbe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA