Bakterija paralisala Nemačku

Podmukla bakterija EHEC (enterohemoragična ešerihija koli), koja se širi Nemačkom, do sada je u ovoj zemlji prouzrokovala smrt devet žena i jednog muškarca.

Bakterija paralisala Nemačku

Epicentar zaraze je u severnoj Nemačkoj. U Hamburgu je do subote uveče registrovano 467 slučajeva infekcije, a 46 pacijenata je ozbiljno obolelo, što znači da je tip bakterije, koju su stručnjaci Instituta „Robert Koh" (RKI) identifikovali kao Husec 41, izazvao opasan hemolitičko-uremijski sindrom (HUS), koji posle simptoma, kao što su proliv i krv u stolici, može da dovede do otkazivanja bubrega i smrti.

Pacijenti su podvrgnuti složenom lečenju, to jest zameni krvne plazme ili višenedeljnom pročišćavanju krvi na aparatima za dijalizu. Univerzitetska klinika Hamburg-Ependorf (UKE) apelovala je na građane Hamburga da daju krv, jer su rezerve krvne plazme na izmaku, a aparata za dijalizu uskoro više neće biti dovoljno.

Epidemiolozi očekuju da će biti novih žrtava. Od druge nedelje maja više od 1.000 ljudi zarazilo se veoma opasnom bakterijom, najverovatnije preko kontaminiranih krastavaca, ali ni zelena salata i paradajz još nisu isključeni kao mogući prenosioci.

Prema podacima Instituta „Robert Koh", kod najmanje 276 zaraženih bakterija je izazvala opasan hemolitičko-uremijski sindrom - HUS, a bolest se i dalje širi. Do petka uveče u Nemačkoj je potvrđeno 60 novih slučajeva HUS, što je uobičajeni godišnji prosek. Nemačke pokrajine iz sata u sat objavljuju podatke o novim slučajevima.

Ipak, niko ne zna odakle klica zaista dolazi. Hamburška zdravstvena uprava u petak je saopštila da je izazivač EHEC otkriven na krastavcima uvezenim iz Španije. Španska ministarka ekologije Rosa Agilar, međutim, smatra da nema dokaza da su proizvodi sa poljoprivrednih dobara u Španiji "odgovorni" za infekcije u Nemačkoj.

 

Kontrola u kompanijama "Pepino biofrunet" i "Hort o frutikola", osumnjičenim da su isporučile zaražene krastavce, pokazaće da li je povrće bilo zaraženo bakterijom još u Španiji ili je do kontaminacije došlo na putu za Nemačku. Prema tvrdnjama kompanije "Pepino biofrunet", inspekcija krastavaca u Španiji nije pokazala da su kontaminirani.

Španija je uložila žalbu komisiji EU zbog optužbi nemačkih zdravstvenih organa. Portparol kompanije "Biofrunet" izjavila je da poseduje imejl jedne trgovačke kompanije u Hamburgu, u kome stoji da je paleta sa 180 sanduka krastavca pala sa kamiona na zemlju, ali nemački stručnjaci isključuju mogućnost da je na ovaj način došlo do zaraze.

Nemačka ministarka za ishranu, poljoprivredu i zaštitu potrošača Ilze Aigner pokušala je da smiri strasti, istakavši da nadležni intenzivno rade na rasvetljavanju slučaja. Dok se nemačke i španske vlasti spore oko toga ko snosi odgovornost za zarazu, lekari u Nemačkoj počeli su da primenjuju novu terapiju.

Šestoro obolelih sa ozbiljnim komplikacijama primili su lek "ekulizumab" protiv akutnog otkazivanja bubrega.

- Lek bi trebalo da spreči začepljenje krvnih sudova. Na taj način pokušavamo da spasemo pacijente - objašnjava profesor Rolf Štal sa klinike UKE, ističući da će se tek posle nekoliko nedelja znati koliko je terapija uspešna.

Ankete pokazuju da 58 odsto potrošača izbegava konzumiranje sirovog krastavca, paradajza i salate. Zbog smanjene potražnje, poljoprivrednici i trgovci za sada očekuju gubitak prihoda u iznosu od 40 milijardi evra.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA