Iako nema tijela, niti DNK dokaza, postoji niz dokaza koje je tužilaštvo u optužnici navelo kao relevantne, a s obzirom na to da je potvrđena, a ne vraćena na dopunu, proizilazi da sud smatra da su ti dokazi dovoljni da bi se pokrenuo sudski postupak. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Potvrđena optužnica još nije pravosnažna jer treba da prođe rok za žalbe i da sud o tim žalbama donese odluku.
Optužnica se, reklo bi se, u velikoj mjeri bazira na iskazima okrivljenih datim u policiji, iako su Dragijević i Janković sve što su ispričali u policiji porekli kada su davali iskaz u tužilaštvu, na šta imaju pravo i trebalo bi da se cijeni iskaz dat u tužilaštvu, a potom da konačan iskaz bude onaj dat pred sudom. Ipak, tužilaštvo je zatražilo da među dokazima na pripremnom ročištu budu pročitani i iskazi okrivljenih dati upravo u policiji.
Cijene se i iskazi svjedoka, od kojih su najznačajniji oni koje su dali roditelji, dok ostali svjedoci nisu vidjeli dijete, ali pojedini jesu vidjeli vozilo JKP “Vodovod” u kom su dvojica okrivljenih bili u Banjskom Polju.
Jedan od ključnih iskaz brata
Jedan od najznačajnijih iskaza, koji nije stigao da bude opovrgnut, s obzirom na to da je onaj ko ga je dao, ubrzo preminuo. Naime, radi se o rođenom pravu okrivljenog Dejana Dragijevića, koji je takođe uhapšen, kao i njegov otac, zbog pomaganja u premještanju i skrivanju tijela djeteta. Ipak, Dragijević je umro prije nego što je saslušan u tužilaštvu, te je iskaz u policiji ujedno i jedini koji je dao.
Ono što je u tom iskazu značajno, jeste da je Dalibor Dragijević priznao izvršenje krivičnog djela i objasnio gdje i kako je sakrio tijelo Danke Ilić, prije nego što je ono ponovo premješteno.
– Primijetio sam promjene u njegovom ponašanju, bio je uznemiren. Nije mi rekao šta je razlog tome, a kasnije sam na televiziji čuo da je neko dijete nestalo u Banjskom Polju. Koliko se sjećam, 28. aprila poslije 16 sati, Dejan je svojim “pežoom 3072 plave boje došao kući i tada sam u gepeku njegovog automobila vidio džak bijele boje. Pitao sam ga šta je u džaku, a on mi je rekao da se u njemu nalazi dijete. Nije mi bilo dobro, pitao sam ga šta to radi, kakvo je to dijete, a on mi je rekao da su dijete zgazili autom, pa pokupili. Tada je tu bio i naš otac Radoslav Dragijević, on je takođe vidio džak u gepeku – ispričao je Dragijević.
Kako je ispričao u policiji, pitao je brata Dejana šta će da rade, a onda su se dogovorili da džak sa djetetom zajedno odnesu u napuštenu kuću na novom Zlotskom putu, da su tada otišli automobilom i ostavili džak u prizemlju te kuće, tako što su ga samo spustili na pod, a da su se nakon toga vratili kući.
– Ne sjećam se koji je dan bio, ali znam da je bilo prije nešto što je moj brat Dejan uhapšen. Brat mi je rekao da je uzeo džak sa tijelom djeteta iz kuće gdje smo ga ostavili i svojim “pežoom” i da ga je prevezao i zakopao negdje u blizini Brestovačkog mosta – zaključio je Dragijević.
Da li vještačenja mogu da razrješe misteriju?
Na spisku dokaza nalazi se i vještačenje telefona roditelja djevojčice i navodi se da je pronađeno sedam fotografija djece prije nego što je Danka nestala.
Vještačenja telefona okrivljenih nisu detaljno opisana u optužnici i o njima će javnost, ukoliko suđenje za nju bude otvoreno, moći više da čuje kada vještaci budu obrazlagali svoj nalaz i mišljenje i kada eventualno u sudnici bude prikazana pisana, foto i video dokumentacija koja se tiče Dragijevićevog i Jankovićevog telefona. Ta dokumentacija potencijalno, ukoliko sadrži detalje komunikacije između dvojice okrivljenih nakon nestanka djeteta, može da bude dragocjena i ključna,
Takođe, vještačeni su i snimci sa kamera u banjskom polju i u jednom dijelu obrazloženja nalaza i mišljenja vještaka navedeno je da je kamera snimila osobu visine 70-80 centimetara, što odgovara visini djeteta i da bi to mogla da bude upravo Danka. Takođe je navedeno da je snimljen i automobil JKP “Vodovod”, ali nigdje nije jasno naznačeno da li i kako su dovedeni u vezu, s obzirom na to da je kamera bila udaljena od mjesta dešavanja i da je drveće često zaklanjalo pogled njenom “oku”.
Vještačeni su i snimci kamere, najvjerovatnije sa kuće, u blizini starobanjskog puta, od kritičnog 26. marta. Ta kamera je, sa velike udaljenosti, uhvatila vozilo “Vodovoda” i snimila das se ono zaustavilo na jednom dijelu puta, ali je, tako zaustavljeno, bilo zaklonjeno krošnjama, a potom se vidi kako se udaljava.
Kuda su se kretali?
Vještačeno je i kretanje dvojice okrivljenih službenim automobilom, na osnovu GPS i ustanovljeno kuda su vozili, ali i gdje su se zaustavljali. U to vještačenju navedeno je kuda se automobil kretao ka Banjskom Polju, kao i u koliko sati je bio na kojoj lokaciji.
Navedeno je da se automobil zaustavio nekoliko puta. Prvo zaustavljanje dogodilo se dok okvirljeni dolazili u Banjsko Polje i to u Ozrenskoj ulici, gdje su bili na intervenciji na koju su pozvani. Tamo su se zadržali 13 minuta. Vozilo je za to vrijeme bilo ugašeno.
Drugi put je vozilo zaustavljeno u Ulici vojvode Radomira Putnika, gdje je nestala mala Danka i bili su zaustavljeni 53 sekunde, tokom kojih su okrenuli automobil.
Treća lokacija na kojoj se automobil zaistavio je bilo u istoj ulici, ali dok su se kretali ka Boru i zadržali su se 59 sekundi. To bi mogao da bude momenat u kom su Dragijević i Janković sreli oca Danke Ilić, koji ih je zaustavio kako bi pitao da li su vidjeli dijete.
Nakon izlaska iz Najskog Polja, dok su se kretali ka Boru, Dragijebić i Janković zaustavili su se na starobanjskom putu u blizini deponije i tu su se zadržali oko 80 sekundi. Vještačenjem je istaknuto da je posebno važno kretanje vozila kroz ulicu u kojoj je nestala Danka Ilić, kao i zaustavljanje u blizini deponije.
Na određenim dijelovima putanje koju su prešli, automobil su snimile kamere, ali nijedna nije zabilježila kritični momenat u kom oni, kako navodi tužilaštvo, udaraju dijete automobilom, a potom je stavljaju u tovarni dio.
Urađeno je i dopunsko vještačenje kretanja vozila u kom je detaljnije navedeno svako zaustavljanje automobila u narednim danima i ono ukazuje na to da se Dragijević i Janković, kako se i sumnjalo, službenim automobilom nisu vraćali na deponiju.
Pregledani su i snimci kamera iz i oko zgrade u kojoj živi porodica Ilić i vreme njihovog izlaska iz zgrade poklapa se sa onim što je Dankina majka ispričala.
Janković prao automobil
Na video snimku sa kamere JKP “Vodovod” vidi se, kako je navedeno u vještačenju, da okrivljeni Srđan Janković 29. marta, odnosno tri dana nakon nestanka djevojčice, oko 14 sati parkira pored uređaja za pranje vozila, a da sa suvozačkog mjesta izlazi Dejan Dragijević.
Kamera je snimila Srđana Jankovića kako uzima mlaznicu za pranje vozila i pere najprije prednju desnu stranu automobila, dok Dejan Dragijević stoji na izvjesnoj udaljenosti od vozila. Janković potom kompletno pere automobil spolja, a njih dvojica potom ulaze u vozilo i odlaze, piše Telegraf.rs.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.