-Od 2018. godine za zapošljavanje demobilisanih boraca kroz programe i planove Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske potrošeno je skoro 50 miliona KM. Od toga je otišlo nešto na samozapošljavanje, nešto na direktno zapošljavanje kod poslodavaca. Naravno da nije situacija sjajna - rekao je Egić u podkastu Srne. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Kao problem je naveo kvalifikovanost te kategorije društva, ukazujući na činjenicu da se, kada se i pokaže potreba za njihovim radnim angažmanom, rijetko ili nikako odlučuju javiti na konkurs ili odazvati pozivu poslodavca.
-Kada je riječ o Banjaluci našli smo posao u sektoru metalske industrije, ugostiteljstva i prehrambene industrije. Svi su uredno obaviješteni. Na razgovor je došlo njih 45 od 127. Na poslu se pojavilo dvoje od kojih je i to dvoje odustalo - ističe Egić.
On kaže da su višestruki razlozi zbog kojih se ovo dešava, ali i dodaje da je s tim u vezi potrebno uraditi reviziju liste lica koja su evidentirana na Zavodu za zapošljavanje.
-Tu imamo taj jedan mali problem sa evidencijama za zapošljavanje koje ćemo, to ovih dana i apostrofiramo kroz konsultacije, sljedeće godine da ažuriramo. Imamo ljudi koji su iskoristili po nekoliko puta program za samozapošljavanje. U principu bacili smo novac, a i dalje imamo isti problem - rekao je Egić.
On je naglasio da je ovakav program samozapošljavanja veoma uspješan u Srbiji, dok u Republici Srpskoj uspješnost iznosi tek 26 odsto.
-Moramo što prije da napravimo malo ažurnije evidencije, da Zavod prilagodimo vremenu i potrebama. Da ne bude nekakva relikvija komunizma, da dođe na šalter, pa ja došao da se prijavim i on njega evidentira i on ide kući. Moramo da jasno razlikujemo ljude koji su aktivni tražioci posla i oni koji su tu zbog nekih drugih benefita - rekao je Egić.
On je napomenuo da tržište rada određuje broj potrebnog kadra, te ukazao na činjenicu da je zbog toga Vlada Republike Srpske obezbijedila 300.000 KM za prekvalifikaciju i dokvalifikaciju radnika, u dogovoru sa Privrednom komorom i Unijom poslodavaca.
-Verujte da je ta stavka još neiskorištena. Znači, onaj ko hoće da radi, a nema potrebnu kvalifikaciju za neki posao koji mu se nudi na tržištu rada, može da se prekvalifikuje", rekao je Egić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.