U Vukovarsko-sremskoj županiji potvrđena su tri nova slučaja afričke kuge svinja kod domaćih svinja i to u Gradištu, Štitaru i Komletincima, prenosi Glas Srpske. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
Od početka godine u toj oblasti zabilježeno je i 19 slučajeva kod divljih svinja, što ukazuje na trajnu prisutnost virusa. Hrvatske vlasti sprovode mjere biobezbjednosti, a uzgajivačima se savjetuje pojačan oprez i hitno prijavljivanje svake sumnje na zarazu.
Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u RS Mišo Maljčić upozorava da je situacija ozbiljna, jer se divlje svinje, koje su glavni prenosioci virusa, mogu kretati i do 60 kilometara bez prepreka.
- Do sada nismo imali informacije o žarištima u Srpskoj, ali pojava virusa u Vukovaru je veliki alarm. Semberija je već jednom bila teško pogođena, pa ne smijemo dozvoliti da nam se to ponovi. Oko 70 odsto farmi je obnovljeno nakon prethodne epidemije i nova pojava bi nas mogla potpuno uništiti - istakao je Maljčić za "Glas".
On je naglasio da je problem i u neodgovornosti pojedinih farmera i prekupaca.
- Prekupci su prisutni, a kretanja životinja, obilježavanje i dezinfekcija se često ignorišu. To je neodgovornost koja nas može skupo koštati. Ako se virus proširi, pitanje je sata kada ćemo imati nova žarišta - upozorava Maljčić.
Sličan stav dijeli i predsjednik Udruženja sela Semberije i Majevice Savo Bakajlić koji dodaje da je problem i u nekontrolisanom uvozu.
- Uvezeno je desetine hiljada svinja, zbog čega je u proteklom periodu moralo biti eutanazirano 50.000 životinja. Institucije ništa ne preduzimaju, nema hapšenja, nema sankcija. Mi se trudimo da obnovimo farme, a s druge strane, kamioni dolaze iz zaraženih područja bez dezinfekcije na granici - ističe Bakajlić.
On dodaje da su farmeri izgubili povjerenje u sistem pa sve manje ulaze u programe obilježavanja i praćenja životinja.
- Ukoliko zaraza ponovo bukne, biće to katastrofa za sve nas. Ne vidimo jasan sistemski odgovor institucija, kao da neko želi uništenje poljoprivrede - kaže on.
Direktor kompanije "ZP komerc" Đorđe Rosić kaže da je zabrinutost opravdana, ali da se posao mora nastaviti.
- Od dijela hrvatske županije pa sve do Obudovca područje je potencijalno ugroženo. Nemamo izbora, moramo nastaviti sa radom, uz poštovanje biobezbjednosnih mjera. Vakcine još nema i moraćemo naučiti da živimo s tim virusom - objašnjava Rosić.
On dodaje da su uspjeli obnoviti osnovno stado i povećati broj krmača, te izražava nadu da će u narednih godinu i po dostići puni proizvodni kapacitet kao prije pojave zaraze.
Pritisak
Mišo Maljčić ističe da farmerima dodatni pritisak stvara sve veći uvoz svinja, zbog čega domaći tovljenici ostaju neprodati, te da bi ovih dana trebalo da se sastanu sa predstavnicima nadležnog ministarstva. On dodaje da se sve više stiče utisak da otvaranje tržišta Latinske Amerike i Rusije ne ide u korist domaćim proizvođačima.
- Sumnjamo da je tržište Rusije zaista otvoreno zbog našeg izvoza. Rusija postaje velesila u svinjarskoj proizvodnji, i sve više izgleda da je to otvoreno za uvoznike, a ne za nas - rekao je Maljčić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.