U Bijeljini 194 objekta fizičkih lica registrovana za izdavanje u turističke svrhe

U Republici Srpskoj bilježi se blagi porast broja prijavljenih objekata za izdavanje smještaja u turističke svrhe, što je pozitivan pokazatelj, ali su neprijavljeni objekti i dalje izazov i predstavljaju nelojalnu konkurenciju, rečeno je Srni u Turističkoj organizaciji Srpske.

U Bijeljini 194 objekta fizičkih lica registrovana za izdavanje u turističke svrhe
FOTO: Depositphotos

"Upravo zbog toga ova pojava direktno utiče na tačnost statistike turističkog prometa, prihod od boravišne takse, ali i na ukupnu sliku turizma koju želimo da unaprijedimo", rekla je Srni saradnik za odnose s javnošću Turističke organizacije Srpske Sanela Šimun. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Ona je navela da je ukupan broj registrovanih pružaoca usluga smještaja kod fizičkih lica u junu iznosio 2.958 objekata sa 11.229 ležajeva širom Republike Srpske, od čega je najveći broj u Istočnom Sarajevu - 760, te Banjaluci 496, Trebinju 225 i Bijeljini 194.

Šimunova je dodala da je od toga najviše registrovanih apartmana - 70 odsto, potom kuća za odmor, seoskih turističkih domaćinstava i soba.

"Za šest mjeseci ove godine ukupno je naplaćeno 1.035.669 KM, a od toga su fizička lica za takozvani stan na dan uplatila 91.702 KM ili oko devet odsto, što vjerujemo da nije pravi omjer i da je broj noćenja u ovoj vrsti smještaja bio daleko veći od prikazanog", rekla je Šimunova.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Ona je podsjetila da je izmijenjen Zakon o boravišnoj taksi, te da više ne postoji kategorija paušalnog plaćanja boravišne takse, već su izjednačeni svi pružaoci usluga smještaja i boravišna taksa se plaća po gostu/noćenju.

"Iznos boravišne takse određuju lokalne zajednice i kreće se od 1,5 do četiri KM. Institucije Srpske su preduzele određene korake s ciljem suzbijanja sive ekonomije u ovoj oblasti, uključujući pojačan inspekcijski nadzor i kampanje informisanja vlasnika smještajnih kapaciteta o obavezama i prednostima legalnog poslovanja", pojasnila je Šimunova.

Ona je navela da je neophodna konstantna aktivnost svih aktera na suzbijanju sive ekonomije u ovoj oblasti jer veliki broj i dalje radi "na crno", te na taj način predstavlja nelojalnu konkurenciju ostalima, ali i opasnost zbog neprijavljivanja stranih gostiju koji dolaze i borave u zemlji.

Iz Turističke organizacije Republike Srpske pozivaju sve pružaoce usluga smještaja da svoje kapacitete prijave nadležnim turističkim organizacijama i poreskim organima, kako bi doprinosili razvoju odgovornog i održivog turizma u Srpskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA