Izložba predstavlja ciklus radova u kojem autorka kroz motiv cigarete istražuje teme prolaznosti, rutine, svakodnevice, ljudskih navika i društvenih fenomena. Cigareta se u njenim djelima pojavljuje kao simbol vremena, ponavljanja i automatizacije svakodnevnog života, ali i kao znak sa složenim kulturnim, istorijskim i društvenim značenjima.
Tekst koji prati izložbu, a potpisuje Luka Tripković, ukazuje na različite interpretacije ovog motiva, od njegove prisutnosti u popularnoj kulturi i umjetnosti do simboličke i emancipatorske uloge koju je imao kroz istoriju.
O autorki
Ena Jevtić (1996) je vizuelna umjetnica iz Beograda koja svoj umjetnički izraz gradi kroz slikarstvo, crtež i fotografiju. Osnovne i master studije završila je na Fakultetu likovnih umjetnosti u Beogradu, na Odsjeku za slikarstvo.
U svom radu bavi se temama repeticije, prolaznosti, zavisnosti, ljudskosti, ljubavi, mana i vrlina čovjeka, kao i simbolikom boja i psihologijom ličnosti. Izlagala je na brojnim samostalnim i kolektivnim izložbama, a od 2022. godine članica je Udruženja likovnih umjetnika Srbije (ULUS).
Ljubitelji savremene umjetnosti imaće priliku da ovu izložbu pogledaju u Galeriji Centra za kulturu „Semberija“ i upoznaju se sa stvaralaštvom mlade umjetnice čiji radovi otvaraju prostor za promišljanje o svakodnevici, vremenu i društvu u kojem živimo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
3 BDT (loguj se da preuzmeš)


