Ministarstvo zdravlja: Poštovati mjere zaštite u periodu velikih vrućina

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske pozvalo je građane da poštuju mjere predostrožnosti i zaštite tokom perioda vrućina.

Ministarstvo zdravlja: Poštovati mjere zaštite u periodu velikih vrućina
FOTO: Depositphotos

Iz Ministarstva naglašavaju da visoka temperatura vazduha može uticati na većinu populacije zbog čega se svim građanima preporučuje da što manje vremena provode na otvorenom na direktnom suncu, a posebno u najtoplijem periodu dana od 10.00 do 17.00 časova.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Građanima se savjetuje boravak u zatvorenim i rashlađenim prostorijama, izbjegavanje većih fizičkih napora, češće tuširanje mlakom vodom i ravnomjerno uzimanje što više tečnosti.

"Ove preporuke posebno se odnose na trudnice i osobe koje imaju hronična oboljenja, a kod kojih se mogu javiti pojačane tegobe, ali i simptomi poput glavobolje, opšte slabosti, razdražljivosti, iscrpljenosti, kao i problemi sa spavanjem", navode u resornom ministarstvu i naglašavaju da se u slučaju pojave težih tegoba obavezno treba javiti ljekaru.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

Prilikom izlaska na otvoreno, preporučuje se maksimalna zaštita od UV zračenja, boravak u hladu kada god je to moguće, uzimanje veće količine tečnosti uz izbjegavanje alkohola i napitaka sa puno kofeina i šećer.

Potrebni su i manji laganiji obroci tokom dana, kao i korištenje široke, svijetle i lagane odjeće od prirodnih materijala, te kapa ili šešira sa širokim obodom i sunčanih naočara.

Iz Ministarstva posebno apeluje da roditelji u ovom periodu zaštite djecu tokom njihovog boravka napolju, odnosno da se pridržavaju svih preporučenih mjera za zaštitu od visoke temperature, a posebno da obrate pažnju na opasnost od ostavljanja djece u parkiranim vozilima, čak i na kratko.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA