Kineski Baidu nezaustavljivo raste

Najveći kineski pretraživač, Baidu, objavio je finansijski izveštaj u kome ističe ogroman porast profita u prvom kvartalu 2011. On je već podrazumevani pretraživač za 80 odsto Android telefona u Kini, a sada testira i sopstveni browser i nudi beta verziju sajta za mikroblogovanje.

Kineski Baidu nezaustavljivo raste

Neto profit u periodu januar-mart iznosi 164 miliona dolara, čak 123 odsto više nego u istom periodu za prošlu godinu a ukupna bruto dobit je 372 miliona, što je skok od 88 odsto.

Kompanija čije ime potiče od jedne kineske pesme o čoveku koji traga za idelnom ljubavnicom, očekuje da će u drugom kvartalu imati bruto prihod između 493 i 504 miliona (72,4 odsto više).

Prema podacima istraživačke firme Analysys International iz Pekinga, Baidu trenutno poseduje udeo od 75,8 odsto na kineskom tržištu pretraživača, dok je Google na dalekom drugom mestu sa 19,2 odsto u zemlji koja ima 457 miliona korisnika interneta.

Kompanija očekuje dalji rast, jer je pretraga tenutno najviše korišćena internet usluga u Kini, kazao je osnivač Baidua Robin Li (inače trenutno najbogatiji Kinez). Nju trenutno koristi 82 odsto kineske veb populacije, dok je na drugom mestu onlajn muzika (79 odsto).

Baidu takođe širi svoje prisustvo i među mobilnim telefonima. Iako je Android razvio njihov glavni konkurent Google, ovaj mobilni operativni sistem je open source softver, što omogućava brojnim proizvođačima da ga menjaju po potrebi.

Kineski pretraživač tako može da preinstalira uslugu pretrage na Android telefonima zahvaljujući „ugovorima o podeli profita" sa proizvođačima uređaja. Iako pretraga ostaje glavna usluga Baidua, kompanija je u svoju platformu uključila i alatke za društveno umerživanje, kaže Li.

Analitičari i internet firme saglasni su da je mikroblogovanje nalik twitteru sledeća veb usluga koja će postati veliki hit u Kini. U svom finansijskom izveštaju Baidu je prijavio i rast sajta Qiyi.com za šerovanje video zapisa. On trenutno ima preko 150 miliona jedinstvenih korisnika mesečno, samo godinu dana nakon lansiranja. „Ovo je bez premca rekord za onlajn video sajt", dodao je Li.

Poređenja radi, trenutno najveći sajt za video sadržaj u Kini, Youku, prošlog oktobra je prijavio posetu od 230 miliona korisnika na mesečnom nivou. Baidu je „bacio oko" i na sektor browsera. Kompanija trenutno testira sopstveni browser prilagođen kineskim korisnicima.

„Ako imate kontrolu nad browser to će svakako pojačati saobraćaj ka pretragama na Baiduu", kaže Li. Međutim, neki analitičari upozoravaju da bi Baidu mogao postati žrtva sopstvenog uspeha. „Kinezi imaju poslovicu da najviši ekser prvi biva zakucan" kaže Dankan Klark, predsednik BDA u Kini.

„Ako bi Baidu dostigao 90 ili 95 odsto udela na tržištu, definitivno bi izazvao rekaciju iz Pekinga". Klark smatra da bi kineska vlada mogla da zada Baiduu jednu od najvećih glavobolja. Ironija je što neki analitičari veruju da Baiduovo striktno pridržavanje pravila onlajn cenzure jeste jedan od glavnih razloga za njegovu dominaciju. Veruje se da kineska Komunistička partija stoji iza novog onlajn pretraživača Goso.cn, lansiranog u decembru.

Sajt vodi People's Daily, zvanični dnevni list partije, uz tehničku podršku kineske Akademije nauka. Dankan Klark veruje da je Goso.cn, koji je unajmio određen broj bivših izvršilaca iz Google Kine, najozbiljniji potencijalni rival Baiduu.

Što se Googlea tiče, on se muči da pojača svoje prisustvo u Kini, između ostalog i zato što je 2010. morao da premesti svoj biznis u Hong Kong kako bi izbegao zakone o cenzuri.

Kao posledica toga Baidu je "oteo" američkom gigantu udeo na kineskom internet tržištu. Bilo kako bilo, činjenica je Kina i dalje ima najveći internet sektor na svetu koji najbrže raste.

Analitičari stoga smatraju da je sve veći „kolač" sačinjen od korisnika i poslovnih prilika dovoljno veliki za sve potencijalne „izazivače".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

10°

  • 02:00

    10°C
  • 05:00

    9°C
  • 08:00

    12°C
Umjereno oblačno
Vodostaji rijeka u Semberiji
Drina Radalj

141 cm

Promjena: 0cm

Sava Jamena

312 cm

Promjena: 0cm

Podaci ažurirani: 26. Apr 2024. 19:00

BDBOX oglasi SVI OGLASI