Kepiro: Nisam kriv

Šandor Kepiro, optužen da je učestvovao u ratnom zločinu tokom Novosadske racije u Drugom svetskom ratu, na početku suđenja odbacio sve navode iz optužnice.

Kepiro: Nisam kriv

Suđenje 97-godišnjem Kepiru počelo je danas u Budimpešti. Kada se pojavio u sudnici, seo je na stolicu noseći natpis "Ubice, sudite 97-godišnjem starcu".

Kepiro je pred sudom u Budimpešti rekao da sve što piše u optužnici predstavlja "najobičniju laž". "Sve za šta sam optužen je laž i zbog toga sam nervozan", rekao je Kepiro.

Odgovarajući na pitanje sudije ko danas brine o njemu, s obzirom na to da ima 97 godina, Kepiro je odgovorio: "Bog". On je ispričao da se u Mađarsku vratio 1996. i da je dobio od mađarske države penziju od nešto manje od 200 evra.

Naveo je i da ima dvoje dece koja žive u Argentini, u državi u kojoj je i on živeo od 1948. godine i čije je državljanstvo takođe stekao.

Kepiro je negirao da je ubijao ljude u Novosadskoj raciji 1942, da je organizovao transport žrtava na obalu Dunavu kod novosadskog kupališta Štrand, kao i da je organizovao patrole koje su izvodile ljude iz kuća i odvodile ih na gubilište.

Pre početka suđenja, ispred zgrade se okupilo nekoliko desetina mladih ljudi koji su na grudima nosili žutu Davidovu zvezdu, kojom su Jevreji bili obeležavani u Evropi tokom nacističkog režima. Oni su nosili transparente na kojima je pisalo: "Nisi smeo ubijati" i "Kepiro, kako spavaš?".

Peti najtraženiji nacista

Kepiro se tereti da je od 21. do 23. januara 1942. godine učestvovao u Novosadskoj raciji u kojoj su okupacione snage ubile i pod led Dunava bacile najmanje 1.200, a prema najnovijim istraživanjima i više od 4.000 Novosađana.

Kepiro je peti na listi najtraženijih odbeglih nacista iz Drugog svetskog rata za kojima traga Centar "Simon Vizental" iz Jerusalima.

Zbog učešća u raciji bio je dva puta osuđivan na zatvorske kazne od 10, odnosno 14 godina, ali ih nikada nije odslužio jer je posle Drugog svetskog rata pobegao u Argentinu, odakle se u Mađarsku vratio pre nekoliko godina.

Osumnjičen je i da je učestvovao u deportaciji novosadskih Jevreja u koncentracioni logor Aušvic 1944. godine. Tužilaštvo za ratne zločine Srbije je 2008. godine pokrenulo istragu protiv Kepira. Srpsko tužilaštvo u međuvremenu je ustupilo predmet mađarskom pravosuđu, jer je i tužilaštvo te države pokrenulo postupak protiv Kepira.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

SADRŽAJ SE NASTAVLJA NAKON OGLASA

  • 05:00

    9°C
  • 08:00

    11°C
  • 11:00

    18°C
Umjereno oblačno
Vodostaji rijeka u Semberiji
Drina Radalj

139 cm

Promjena: -3cm

Sava Jamena

312 cm

Promjena: 0cm

Podaci ažurirani: 26. Apr 2024. 19:00

BDBOX oglasi SVI OGLASI